Křeček bavlníkový

Sigmodon hispidus

Výskyt: Střední Amerika, sever Jižní Ameriky
Délka: 21-36,5 cm
Hmotnost: 110-190 g
Březost: 23 dnů
Počet mláďat: 1-7 ks
Krmivo: Ptačí vejce, plody
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3146 zobrazení     2 komentáře

Tento druh, který se nazýval dříve myš hrubosrstá nebo bavlníková krysa, patří mezi americké křečky a je poměrně vzácný, i když někdy se muže rozmnožit, takže škodí na úrodě. Křeček bavlníkový má tuhou šedohnědou srst na hřbetě a bělošedou spodinu těla. Požírá rostliny, hmyz i semenáčky a dobře plave, loví garnáty, kraby a žáby. Obratně šplhá po rákosí, takže může vylupovat ptačí hnízda a požírat vejce a holátka. Křeček bavlníkový je čilý ve dne i v noci, ale žije skrytě v prohlubních na zemi nebo v norách až 75 centimetrů hlubokých. Vyhrabává si také mělké jamky při hledání potravy a vytváří síť dobře udržovaných stezek k jejím zdrojům.

Křeček bavlníkový dorůstá v dospělosti délky těla 13-20 centimetrů, ocasu pak 8-16,5 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 110-190 gramů.

Ve volné přírodě obývá křeček bavlníkový Jižní USA, Střední Ameriku a také sever Jižní Ameriky; kde navštěvuje lesy, hory, prérie a pouště.

Křeček bavlníkový škodí také na cukrové třtině a sladkých bramborách.

Zatímco některé systémy uznávají čeleď křečkovití (Cricetidae), jiné ji opouští a zařazují všechny její zástupce do čeledi myšovití (Muridae).

Jako křečkovití (Cricetidae) se označují nejen „křečci“ v českém slova smyslu, ale i například podčeleď hrabošovití (Arvicolinae). Typičtí křečci jsou pak rozděleni do několika dalších podčeledí, jako jsou například křečci praví (Cricetinae). Tolweb (Tree of life) uznává v čeledi křečkovití tyto skupiny.
 

Křeček bavlníkovýNázvy ve světě

Anglicky: Hispid Cotton Rat

Foto: http://wildnatureimages.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.11.2016, 22:07
Please immediately remove our copyrighted image of Hispid Cotton Rat from your website (http://www.chovzvirat.cz/zvire/3092-krecek-bavlnikovy/). The image is subject to copyright and has been harvested illegally from our website.

Regards,

Wild Nature Images
02.04.2015, 10:55
jaký by měl být rozměr klece?