Vlaštovka obecná

Vlaštovka obecná

Hirundo rustica

Výskyt: Evropa
Velikost: 19 cm
Hmotnost: 12-22 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 14-16 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Délka života: 16 let
Potrava: Hmyz do velikosti motýlů a vážek
velikost písma:  A A A
13.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     18742 zobrazení     4 komentáře

Znaky

Vlaštovka obecná má velice hluboce vidličnatý ocas, čelo a hrdlo rezavě hnědé. Létá rychle s charakteristickými náhlými i pozvolnými obraty a změnami směru. Když sedí a létá, hlasitě štěbetá a cvrliká.

Prostředí

Na jihu rozlehlého areálu rozšíření žijí ještě vlaštovky ve skalních údolích, ve střední Evropě se však připojily k člověku: hnízdí ve dvorech a vsích, v menší míře v malých městech, ve velkých městech se nevyskytují. Pravděpodobně se vlaštovka obecná rozšířila ze svého subtropického domova na sever jako průvodce člověka a bez lidí nemůže v mírném zeměpisném pásmu přežívat.

Rozmnožování

Ze zimovišť se vlaštovky vracejí v první polovině dubna (první jedinci, většinou samci, již v druhé půli března). Nejdříve přilétají jednotliví samci. Obvykle vyhledají své loňské hnízdo, kam o něco později většinou dorazí i samička. Klasickým místem pro vlaštovčí hnízdo jo kravský chlév, kde často žije několik párů vlaštovek. Hnízdo je plochá miska z hlíny s trochou slámy a je připevněno vždy tak těsně pod stropem chléva, že dovnitř nelze nahlédnout. Vlaštovky přinášejí kousky hlíny v zobáčku. Vnitřek hnízda vystýlají peřím, chlupy a stébélky a práci dokončují během čtyř až pěti dnů. Hnízdí od května do srpna ve dvou snůškách, pokaždé sedí na vejcích 14 až 16 dní a mláďata na hnízdě odchovávají 20 až 22 dnů. Na 4 až 5 vejcích sedí pouze samička. Mladé vlaštovky si sedají po vyhnízdění většinou vedle sebe na dráty nebo na větve.

Potrava

Vlaštovka obecná loví ve vzduchu hmyz až do velikosti motýlů a vážek.

Vlaštovka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Barn Swallow, Německy: Rauchschwalbe, Dánsky: Landsvale, Španělsky: Golondrina Común, Finsky: Haarapääsky, Francouzsky: Hirondelle rustique, Islandsky: Landsvala, Italsky: Rondine comune, Japonsky: Tsubame, Japonsky 2: ツバメ, Holandsky: Boerenzwaluw, Norsky: Låvesvale, Polsky: Dymówka, Portugalsky: Andorinha-das-chaminés, Rusky: Ласточка, Slovensky: Lastovička obyčajná, Švédsky: Ladusvala, Čínsky: 家燕

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.08.2023, 12:55
8-08-2023 II. vrh vlaštovky obecné skončil tragicky. Z 5 mláďat (vzrostlých a už létavých) zůstalo jediné. Dnes jsem z hnízda vyndaval 3 mrtvá mláďata. Dva dny intenzivních dešťů a ochlazení vykonaly svoje dílo.
Jiřičky nepozoruji už vůbec. Není to dlouho, co jsem měl na dvoře "letecký den". Jak jiřičky i vlaštovky testovaly, k čemu mají křídla...
12.05.2021, 21:37
Dobrý den mám dotaz pokud zahyne sameček vlaštovky obecně a samička se vrací na hnízdo cvrdlika a hledá samečka je možné že si najde nového samečka moc mě to mrzí hnizdili u nás 8 let a pokud by i u nás nehnizdili má šanci si samička najít nového partnera moc mě to mrzí jak to letos dopadlo dlouho jsem se neradovala z návratu samečka jen jeden den a jednu noc
17.02.2018, 06:19
Pokud si chcete prohlédnout vlaštovky zblízka, po setmění (duben až srpen) posedávají v hale stanice Suchdol nad Odrou. V případě potřeby si otevírají dveře nalétáváním na infračidlo. Uvnitř sídlí dvě až ctyři rodiny , z vnější strany budovy asi deset rodin. Uvnitř je plašič, jediným jeho účelem však je, že slouží vlaštovkám jako úložiště trusu.
17.01.2018, 15:38
Maďarsky: Füstifecske