Červenka obecná
Erithacus rubecula
Červenka obecná
Erithacus rubecula
- Výskyt: Evropa
- Velikost: 14 cm
- Hmotnost: 14-24 g
- Počet vajec: 5-7 ks
- Inkubační doba: 13-14 dnů
- Průměr kroužku: 3 mm
- Potrava: Hmyz, pavouci, žížaly, bobule
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Passeriformes - pěvci
- Čeleď: Muscicapidae - lejskovití
- Podčeleď: Saxicolinae
- Rod: Erithacus - červenka
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky
Staré ptáky poznáme podle červené, šedou olověnou barvou orámované hrudi a tváří. Můžeme si je splést s lejskem malým, který je však mnohem menší - 11,5 cm proti 14 cm - a má bílý kořen ocasu. Mladé červenky jsou hnědě skvrnité a mají nápadně velké tmavé oči.
Prostředí
Vlhké listnaté a smíšené lesy s hustým podrostem, parky, křovinaté zahrady, s oblibou v blízkosti vody. Červenka obecná je částečně tažná.
Rozmnožování
Samečkové červenky zpívají od poloviny ledna do poloviny června především brzy ráno, kdy zahajují po rehkovi domácím s kosem ptačí koncert. Zpívají i večer dlouho do soumraku. Jejich písnička zní perlivě a snivě a patří k vůbec nejkrásnějším ptačím písním. Zpěvem zahání sameček červenky často i za pomoci zobáčku a drápků ostatní samečky červenek ze svého okrsku. Útok na vetřelce vyvolává pohled na jeho červenou hruď. Při toku krmí sameček samičku. Samička pak staví v prohlubni na zemi pod převislou trávou nebo v dutině stromu hnízdo z listí a stébel, po 13 až 14 dní pak sedí na svých obvykle 5 až 7 vejcích. Mláďata se klubou z vajíček černá a holá a v prvních dnech je matka musí zahřívat. Když opouštějí mladí ptáci hnízdo, nemají ještě červenou hruď, a tak se mohou v rodičovském revíru beztrestně pohybovat. Od dubna do července mají červenky dvě snůšky. Za tichých a teplých podzimních večerů, kdy už neslyšíme žádného jiného ptáka, začínají samečkové červenek zase zpívat a vymezují si tak staré či nové hranice svých okrsků.
Potrava
Červenka obecná hledá na zemi hmyz, pavouky, žížaly a plže. Na podzim zobají i bobule a v zimě se často objevují na krmítkách, kde ocení měkkou potravu.
Názvy ve světě
Červenka obecná
Anglicky: European Robin, Dánsky: Rødhals, Estonsky: Punarind, Finsky: Punarinta, Francouzsky: Rougegorge, Holandsky: Roodborst, Chorvatsky: Crvendać, Islandsky: Glóbrystingur, Italsky: Pettirosso, Maďarsky: Vörösbegy, Německy: Rotkehlchen, Norsky: Rødstrupe, Polsky: Płochacz halny, Portugalsky: Pisco-de-peito-ruivo, Slovensky: Červienka obyčajná, Španělsky: Petirrojo, Švédsky: Rödhake
Mohlo by vás také zajímat
Amejva obecná, Létavka obecná, Ještěrka obecná, Zmije obecná, Čírka obecná, Kopřivka obecná, Jiřička obecná, Vlaštovka obecná, Straka obecná, Sojka obecná
Foto: http://petreraldia.com