Konipas bílý

Konipas bílý

Motacilla alba

Výskyt: Evropa
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 18-24 g
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubační doba: 12 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, především vodní
velikost písma:  A A A
03.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11512 zobrazení     1 komentář

Znaky

Konipas bílý má zbarvení velmi variabilní, závislé je na stáří, rase i ročním období, ale vždy je převážně šedavé, u mladých ptáků s nádechem do hněda. Délka těla s ocasem činí 18 centimetrů. Hlas „filip". Často potřásá konipas ocáskem.

Prostředí

Vždy se vyskytuje v blízkosti vody, nikdy v lese. Jako vodní nádrž stačí konipasu bílému i kaluž před hnojištěm. Za podzimního tahu odpočívají ptáci i na loukách, v rákosí a při pobřežích. Zastaví se i ve stepi, jakmile je zde troška vody.

Rozmnožování

Se stavbou hnízda začínají konipasi bílí často až za 2 až 4 týdny poté, co se usadili na hnízdišti. Hnízdo je vždy pod pevnou střechou, výběr je široký: v trámoví stodoly, v děrách zdí, v hromadách dřeva, pod mosty, v děrách v zemi, v trubkách apod. Zvenku tvoří stavební materiál stébla, hnízdo je vyloženo peřím a chlupy a je to někdy pečlivý, jindy spíš nedbalý výtvor. V roce bývají 2 snůšky, vzácně i tři. Při první květnové snůšce klade samička denně jedno vajíčko, dokud nedosáhne počtu pěti. Na vejcích sedí 12 dní, mláďata po vyklubání z vajec opouštějí hnízdo po 14 až 15 dnech. Často trápí mláďata na i hnízdě krev sající hmyz.

Potrava

Konipas bílý se živí pouze živočišnou potravou, především hmyzem, který se vyvíjí se ve vodě.

Konipas bílýNázvy ve světě

Anglicky: White Wagtail, Německy: Bachstelze, Dánsky: Hvid Vipstjert, Španělsky: Lavandera Blanca, Finsky: Västäräkki, Francouzsky: Bergeronnette grise, Islandsky: Maríuerla, Italsky: Ballerina bianca, Japonsky: Hakusekirei, Japonsky 2: タイリクハクセキレイ, Holandsky: Witte Kwikstaart, Norsky: Linerle, Polsky: Pliszka siwa, Portugalsky: Alvéola-branca, Rusky: Белая трясогузка, Slovensky: Trasochvost biely, Švédsky: Sädesärla, Čínsky: 白鹡鸰

Foto: http://www.rios-galegos.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 15:13
Maďarsky: barázdabillegető