Znaky
Konipas bílý má zbarvení velmi variabilní, závislé je na stáří, rase i ročním období, ale vždy je převážně šedavé, u mladých ptáků s nádechem do hněda. Délka těla s ocasem činí 18 centimetrů. Hlas „filip". Často potřásá konipas ocáskem.
Prostředí
Vždy se vyskytuje v blízkosti vody, nikdy v lese. Jako vodní nádrž stačí konipasu bílému i kaluž před hnojištěm. Za podzimního tahu odpočívají ptáci i na loukách, v rákosí a při pobřežích. Zastaví se i ve stepi, jakmile je zde troška vody.
Rozmnožování
Se stavbou hnízda začínají konipasi bílí často až za 2 až 4 týdny poté, co se usadili na hnízdišti. Hnízdo je vždy pod pevnou střechou, výběr je široký: v trámoví stodoly, v děrách zdí, v hromadách dřeva, pod mosty, v děrách v zemi, v trubkách apod. Zvenku tvoří stavební materiál stébla, hnízdo je vyloženo peřím a chlupy a je to někdy pečlivý, jindy spíš nedbalý výtvor. V roce bývají 2 snůšky, vzácně i tři. Při první květnové snůšce klade samička denně jedno vajíčko, dokud nedosáhne počtu pěti. Na vejcích sedí 12 dní, mláďata po vyklubání z vajec opouštějí hnízdo po 14 až 15 dnech. Často trápí mláďata na i hnízdě krev sající hmyz.
Potrava
Konipas bílý se živí pouze živočišnou potravou, především hmyzem, který se vyvíjí se ve vodě.
Komentáře ke zvířeti