Morčák bílý

Mergellus albellus

Výskyt: Severské lesy
Délka: 42 cm
Hmotnost: 500-930 g
Počet vajec: 6-10 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Průměr kroužku: 9 mm
Potrava: Vodní hmyz, drobné rybky
velikost písma:  A A A
22.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4492 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Pták velký asi jako chocholačka, dlouhý kolem 42 cm. Kačer ve svatebním šatu je bílý s jemnými černými proužky, má černou skvrnu na obličeji a vztyčitelnou péřovou chocholku. Samička připomíná vzdáleně samičku hohola severního. Ve skutečnosti jsou oba druhy tak blízce příbuzné, že se v přírodě vyskytují smíšená manželství, jejichž potomstvo je neplodné. Kromě toho je možno splést si samičku díky jejím bílým lícím a černým proužkům na hlavě a krku v zimním šatu. Zobák je jako u ostatních morčáků úzký a má zubaté okraje. Ptáci jsou ponořeni ve vodě hluboko, ocas není vidět. Morčáci bílí se zřídka potápějí na delší dobu než na 15, nejvíce 30 sekund a v této době urazí až 30 metrů. Z vody mohou vzlétnout bez rozběhu, létají vytrvale a velmi rychle mávají křídly. S oblibou naletí střemhlavě do vody a brzdí až hluboko pod hladinou. Jsou společenští, žijí hlavně v malých skupinách nebo společně s hoholy. Většinou jsou tiší.

Prostředí

Jejich hnízdiště se zhruba překrývá se severskými jehličnatými lesy. Ve Finsku vymizel tento druh v našem století z mnoha oblastí a udržel se jen na nejzazším severu. Protože tentýž jev známe i u jiných severských ptáků, vysvětlujeme si jej oteplováním Atlantiku. Morčáci bílí jsou tažní ptáci, táhnou v noci.

Rozmnožování

Hnízdí v dutinách stromů, proto jsou odkázáni na lesy. Morčák bílý hnízdí většinou při jezerech bohatých na ryby a u pomalu tekoucích řek. Hnízdí od konce května do června, na vejcích sedí 30 dní, mladí se líhnou v první třetině července.

Potrava

V létě hlavně vodní hmyz, v zimě hlavně ryby dlouhé až 6 cm. Jako přílohu požírá morčák bílý korýše, červy, žáby i části rostlin.

Morčák bílýNázvy ve světě

Anglicky: Smew, Německy: Zwergsäger, Dánsky: Lille Skallesluger, Estonsky: Väikekoskel, Finsky: Uivelo, Francouzsky: Harle piette, Holandsky: Nonnetje, Chorvatsky: Ijeli ronac, Islandsky: Hvítönd, Italsky: Pesciaiola, Maďarsky: Kis bukó, Norsky: Lappfiskand, Polsky: Bielaczek, Portugalsky: Merganso-pequeno, Slovensky: Potápač biely, Španělsky: Serreta chica, Švédsky: Salskrake

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.