Přástevník mátový

Přástevník mátový

Spilosoma lubricipeda

Výskyt: Celá Evropa až k 64° severní šířky
Délka před. křídla: 2,2 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Pampeliška, jitrocel, rdesno, kopřiva
velikost písma:  A A A
23.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5139 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 2,2 cm. Na bílých předních křídlech početné černé tečky, méně na zadních. Zadeček žlutý, rovněž s černými tečkami.

Stanoviště

Přástevník mátový obývá různé biotopy, lesní okraje, křovinatá území, ruderály apod.

Rozšíření

Celá Evropa až k 64° severní šířky. V Alpách až do 1600 m. m. n.

Výskyt

Přástevník mátový je všude velmi početný, ale neexistuje masový výskyt. Protože je přástevník mátový potravně vázán na ruderální byliny, není z hospodářského hlediska nijak nebezpečný.

Motýl

Květen až červenec. V příznivých letech se v srpnu vyskytuje II., zpravidla neúplná generace. Motýli létají v noci.

Housenka

Od konce května do září ve dvou generacích, které se překrývají. Housenky jsou chlupaté a pro většinu ptáků nepoživatelné.

Hostitelské rostliny

Podobné jako u přástevníka bezového žijí housenky na mnoha ruderálních rostlinách, např. pampelišce, jitroceli, rdesnu, kopřivě, hluchavce aj.

Poznámka

V nebezpečí motýli předstírají, že jsou mrtví. Přitom zkroucením těla odhalí pronikavě žlutočerně zbarvený zadeček, jímž nepřátele zastraší. Drobní pěvci se brzy přesvědčí, že motýl je nepoživatelný a po této zkušenosti už ponechávají další jedince bez povšimnutí.

Podobný, ale poněkud menší a do Evropy zavlečeny druh je přástevníček americký (Hyphantria cunea), který v mnoha teplejších oblastech na jihu střední Evropy zdomácněl a v 50. letech se projevil jako škůdce při přemnožení na ovocných stromech (jižní Morava, jižní Slovensko).

Přástevník mátovýNázvy ve světě

Anglicky: White Ermine, Finsky: Yleinen tiikerikehrääjä, Holandsky: Witte tijger, Maďarsky: Tejszínű medvelepke, Německy: Weiße Tigermotte, Norsky: Vanlig tigerspinner, Polsky: Szewnica miętówka, Rusky: Медведица мятная, Slovensky: Spriadač obyčajný, Švédsky: Prickig tigerspinnare

Foto: http://www.irishmoths.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.