Znaky
Délka předního křídla až 2 cm. Celkovým vzhledem a zbarvením poněkud připomíná malého přástevníka medvědího. Avšak sotva nějaký jiný motýlí druh u nás je tak proměnlivý jako přástevník jitrocelový. Tak můžeme pozorovat motýly se zadními křídly červenočernými, jiné s bílo- a další se žlutočernými. Tento druh je dobrým příkladem barevného polymorfizmu, kdy se v jedné populaci společně, u různých jedinců vyskytují odlišné typy zbarvení. Přitom je vázané na pohlaví: Samice jsou červené, samci žlutí nebo bílí.
Stanoviště
V pahorkatinách na mokrých loukách, rašeliništích, vlhkých lesních okrajích, pasekách a lesních průsecích.
Rozšíření
Evropa, především v pahorkatinách a v horách, kde vystupuje až do alpínské zóny. v Alpách přes 3000 m. n. m.
Výskyt
V horách na vlhkých horských loukách a na rašeliništích někdy dosti hojný. Mimo tato stanoviště se přástevník jitrocelový zpravidla vyskytuje jen jednotlivě, v severním Německu je velmi lokální.
Motýl
Červen až polovina července, jedna generace. Motýl je heliofilní, létá ve dne.
Housenka
Srpen až květen, přezimuje. V létě, brzy po vylíhnutí z vajíčka housenka vyhledává úkryt na přezimování. Teprve s příchodem jara je připravena přijímat potravu a růst. Je typickým zástupcem přástevníků. Tělo má hustě pokryté hnědočervenými chlupy a pro většinu hmyzožravých pěvců je nepoživatelná. Spolehlivě vnímá i nejmenší otřesy hostitelské rostliny. Úžasně rychle padá z rostliny dolů nebo dokonce „odskakuje" do strany.
Hostitelské rostliny
Především jitrocel (Plantago), též pampeliška, šťovík a další byliny.
Komentáře ke zvířeti