Přástevník starčkový

Přástevník starčkový

Tyria jacobaeae

Výskyt: Celá Evropa
Délka před. křídla: 1,7-2 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Starček přímětník
velikost písma:  A A A
17.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6128 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,7-2 cm. Svrchní strana předních křídel je hnědočerná, podél okrajů jsou dlouhé červené pruhy a dvé červené tečky. Také zadní křídla jsou červená.

Stanoviště

Suchá místa stepního charakteru, také louky, staré lomy, lesní okraje, často podél potoků a řek.

Rozšíření

Roztroušeně téměř v celé Evropě. Na sever zasahuje přástevník starčkový ostrůvkovitě až do středního Švédská. Na jihu, především v jižních údolích Alp, až do 1600 m. n. m.

Výskyt

V severní části areálu je vzácný až velmi vzácný. Hojnější, ale lokální je na jihu střední Evropy. V jižních údolích Alp je přástevník starčkový hojný.

Motýl

Květen až červenec, jedna generace. Motýl je aktivní především v noci. Ve dne se však nechá snadno vyplašit. Procházíme-li místem výskytu, obvykle brzy jeho přítomnost zjistíme.

Housenka

Severně od Alp v červenci až září. Kukla přezimuje. Housenka se liší od ostatních přástevníků, protože nemá husté a dlouhé ochlupení a je žlutočerně kroužkovaná - typické výstražné zbarvení. Je jedovatá, a tak může žít pospolitě bez zvláštního ukrývání. Teprve větší housenky se více rozlézají po okolních rostlinách.

Hostitelské rostliny

Housenka je polyfágní, preferuje však jedovatý starček přímětník (Senecio jacobaea). Přijímáním takové potravy se stává pro své nepřátele rovněž jedovatá. Může však žít také na podbělu a devětsilu.
 

Přástevník starčkovýNázvy ve světě

Anglicky: Cinnabar, Dánsky: Blodplet, Finsky: Jaakonsiilikäs, Holandsky: Sint-jacobsvlinder, Německy: Blutbär, Norsky: Karminspinner, Polsky: Proporzyca marzymłódka, Rusky: Медведица кровавая, Slovensky: Spriadač starčekový, Švédsky: Karminspinnare

Foto: http://www.happysenior.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.