Znaky
Délka předního křídla 1,7-2 cm. Svrchní strana předních křídel je hnědočerná, podél okrajů jsou dlouhé červené pruhy a dvé červené tečky. Také zadní křídla jsou červená.
Stanoviště
Suchá místa stepního charakteru, také louky, staré lomy, lesní okraje, často podél potoků a řek.
Rozšíření
Roztroušeně téměř v celé Evropě. Na sever zasahuje přástevník starčkový ostrůvkovitě až do středního Švédská. Na jihu, především v jižních údolích Alp, až do 1600 m. n. m.
Výskyt
V severní části areálu je vzácný až velmi vzácný. Hojnější, ale lokální je na jihu střední Evropy. V jižních údolích Alp je přástevník starčkový hojný.
Motýl
Květen až červenec, jedna generace. Motýl je aktivní především v noci. Ve dne se však nechá snadno vyplašit. Procházíme-li místem výskytu, obvykle brzy jeho přítomnost zjistíme.
Housenka
Severně od Alp v červenci až září. Kukla přezimuje. Housenka se liší od ostatních přástevníků, protože nemá husté a dlouhé ochlupení a je žlutočerně kroužkovaná - typické výstražné zbarvení. Je jedovatá, a tak může žít pospolitě bez zvláštního ukrývání. Teprve větší housenky se více rozlézají po okolních rostlinách.
Hostitelské rostliny
Housenka je polyfágní, preferuje však jedovatý starček přímětník (Senecio jacobaea). Přijímáním takové potravy se stává pro své nepřátele rovněž jedovatá. Může však žít také na podbělu a devětsilu.
Komentáře ke zvířeti