Znaky
Délka předního křídla 3,8-4 cm. Typický tvar křídel, růžový a zelený odstín na svrchní straně křídel a široký hnědočerný střední pás na předním křídle, někdy uprostřed přerušený, to jsou znaky, které umožňují druh snadno poznat.
Stanoviště
Smíšené a listnaté lesy zejména s výskytem lípy. V současné době velmi často i v alejích, parcích a starých zahradách.
Rozšíření
Celá Evropa. Na severu až do severní Skandinávie a jižního Finska. Druh provází lipové výsadby a v závislosti na nich se také šíří, ne však jako škůdce.
Výskyt
Hojný, i když v některých oblastech méně početný než lišaj topolový a lišaj paví oko. Avšak na některých místech, např. v lipových alejích, můžeme během jednoho večera pozorovat i větší množství motýlů.
Motýl
Květen až červenec. Lišaj lipový se líhne už v prvních teplých májových dnech. Při zhoršení počasí vyčkává v klidu, až přijdou teplé dny a noci. Samice klade vajíčka jednotlivě nebo po dvou na spodní stranu lipových listů.
Housenka
Červen až srpen. Je nápadně zeleně zbarvená, se světlými šikmými proužky a červeně lemovanými stigmaty. Na konci těla má nápadný růžek. Před kuklením a přezimováním si v zemi vytváří oválnou komůrku, jejíž stěny jsou zpevněné vlákny a slinami.
Hostitelské rostliny
Lípa, jen vzácně bříza, dub nebo olše.
Poznámka
Druh je ve zbarvení a kresbě značně proměnlivý. Na křídlech někdy zcela chybí zelená barva a převažují různé odstíny hnědé, forma brunnea.
Komentáře ke zvířeti