Lišaj lipový

Lišaj lipový

Mimas tiliae

Výskyt: Celá Evropa
Délka předního křídla: 3,8-4 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Lípa, vzácně bříza, dub nebo olše
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10182 zobrazení     2 komentáře

Znaky

Délka předního křídla 3,8-4 cm. Typický tvar křídel, růžový a zelený odstín na svrchní straně křídel a široký hnědočerný střední pás na předním křídle, někdy uprostřed přerušený, to jsou znaky, které umožňují druh snadno poznat.

Stanoviště

Smíšené a listnaté lesy zejména s výskytem lípy. V současné době velmi často i v alejích, parcích a starých zahradách.

Rozšíření

Celá Evropa. Na severu až do severní Skandinávie a jižního Finska. Druh provází lipové výsadby a v závislosti na nich se také šíří, ne však jako škůdce.

Výskyt

Hojný, i když v některých oblastech méně početný než lišaj topolový a lišaj paví oko. Avšak na některých místech, např. v lipových alejích, můžeme během jednoho večera pozorovat i větší množství motýlů.

Motýl

Květen až červenec. Lišaj lipový se líhne už v prvních teplých májových dnech. Při zhoršení počasí vyčkává v klidu, až přijdou teplé dny a noci. Samice klade vajíčka jednotlivě nebo po dvou na spodní stranu lipových listů.

Housenka

Červen až srpen. Je nápadně zeleně zbarvená, se světlými šikmými proužky a červeně lemovanými stigmaty. Na konci těla má nápadný růžek. Před kuklením a přezimováním si v zemi vytváří oválnou komůrku, jejíž stěny jsou zpevněné vlákny a slinami.

Hostitelské rostliny

Lípa, jen vzácně bříza, dub nebo olše.

Poznámka

Druh je ve zbarvení a kresbě značně proměnlivý. Na křídlech někdy zcela chybí zelená barva a převažují různé odstíny hnědé, forma brunnea.

Lišaj lipovýNázvy ve světě

Anglicky: Lime Hawk-moth, Finsky: Lehmuskiitäjä, Holandsky: Lindepijlstaart, Německy: Lindenschwärmer, Norsky: Lindesvermer, Polsky: Nastrosz lipowiec, Rusky: Бражник липовый, Slovensky: Lišaj lipový, Švédsky: Lindsvärmare

Foto: http://www.whatsthatbug.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.07.2020, 10:10
Je vhodná aj na domáci odchov?
19.08.2018, 12:55
je to fascinujci housenka