Znaky
Délka předního křídla 3,5-4 cm. Svrchní strana hnědošedě zbarvená s nepříliš výraznou kresbou, která zajišťuje dobré zamaskování na kůře stromů. Také zadní křídla jsou jednobarevná, tmavě hnědá, na rozdíl od většiny lišajů. I kresba na zadečku je méně kontrastní, než známe u jiných lišajů, a tvoří ji světlé a tmavé proužky.
Stanoviště
Především borové, ale i smrkové a smíšené lesy.
Rozšíření
V celé Evropě, v oblastech jehličnatých a smíšených lesů, v horách vystupuje lišaj borový až k horní hranici lesa (2000 m. n. m.). Na východ do Asie sahá rozšíření až k jezeru Bajkal.
Výskyt
Hojný, především v borových lesích. U nás se však lišaj borový nikde nevyskytuje masově. Proto ho nelze řadit mezi nebezpečné škůdce, jakými jsou některé jiné druhy vázané na jehličnaté stromy; větší škody jsou známy z 30. let z Polska.
Motýl
Květen až červen. Létá brzy po západu slunce. Tak ho můžeme za teplého večera snadno pozorovat při sání nektaru, kdy rychle poletuje od květu ke květu. Dává přednost bílým a silně vonným květům např. silenky, zimolezu aj.
Housenka
Červenec až září. Je neobvykle pestře zbarvená - zelená, na hřbetě s širokým hnědým pruhem a na bocích se žlutobílými rovnoběžnými liniemi. Toto zbarvení zajišťuje naprostou nenápadnost mezi borovými jehlicemi, kterými se živí.
Hostitelské rostliny
Borovice, vzácněji smrk nebo modřín.
Komentáře ke zvířeti