Lišaj borový

Lišaj borový

Sphinx pinastri

Výskyt: Celá Evropa, část Asie
Délka předního křídla: 3,5-4 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Borovice, vzácněji smrk nebo modřín
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7175 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 3,5-4 cm. Svrchní strana hnědošedě zbarvená s nepříliš výraznou kresbou, která zajišťuje dobré zamaskování na kůře stromů. Také zadní křídla jsou jednobarevná, tmavě hnědá, na rozdíl od většiny lišajů. I kresba na zadečku je méně kontrastní, než známe u jiných lišajů, a tvoří ji světlé a tmavé proužky.

Stanoviště

Především borové, ale i smrkové a smíšené lesy.

Rozšíření

V celé Evropě, v oblastech jehličnatých a smíšených lesů, v horách vystupuje lišaj borový až k horní hranici lesa (2000 m. n. m.). Na východ do Asie sahá rozšíření až k jezeru Bajkal.

Výskyt

Hojný, především v borových lesích. U nás se však lišaj borový nikde nevyskytuje masově. Proto ho nelze řadit mezi nebezpečné škůdce, jakými jsou některé jiné druhy vázané na jehličnaté stromy; větší škody jsou známy z 30. let z Polska.

Motýl

Květen až červen. Létá brzy po západu slunce. Tak ho můžeme za teplého večera snadno pozorovat při sání nektaru, kdy rychle poletuje od květu ke květu. Dává přednost bílým a silně vonným květům např. silenky, zimolezu aj.

Housenka

Červenec až září. Je neobvykle pestře zbarvená - zelená, na hřbetě s širokým hnědým pruhem a na bocích se žlutobílými rovnoběžnými liniemi. Toto zbarvení zajišťuje naprostou nenápadnost mezi borovými jehlicemi, kterými se živí.

Hostitelské rostliny

Borovice, vzácněji smrk nebo modřín.

Lišaj borovýNázvy ve světě

Anglicky: Pine Hawk-moth, Dánsky: Fyrresværmer, Finsky: Mäntykiitäjä, Holandsky: Dennenpijlstaart, Chorvatsky: Borov ljiljak, Maďarsky: Fenyőfaszender, Německy: Kiefernschwärmer

Foto: http://pl.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.