Lýkožrout smrkový

Lýkožrout smrkový

Ips typographus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 4-5,5 mm
Potrava: Stromy
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5451 zobrazení     0 komentářů

Tento malý nenápadný brouček, který dělá starosti nejednomu lesníkovi je černohnědý, lesklý, se světle žlutými chloupky. Tykadla má lýkožrout smrkový paličkovitá s lomeným švem. Dosahuje velikosti 4 - 5,5 milimetru. Štít má v přední části hrbolkatý, v zadní části jemně tečkovaný. Mezery mezi řádkami teček má hladké. Prohlubeň sklonu na krovkách je vroubená na každé straně čtyřmi zuby, z nichž třetí odshora je největší.

Dospělá larva je dlouhá 4-5 milimetrů, bílá, se žlutohnědou hlavou. Kukla je bílá a měří asi 4 milimetry.

Sameček se nejprve začne zavrtávat do stromu a vyhlodá snubní komůrku. Potom začne vydávat sexuální antraktant, což je výměšek trávicího ústrojí. Na tento antraktant přiletí samička, většinou dvě, a ty začnou vyhlodávat pod kůrou rovnou mateční chodbu, v které střídavě, vodorovně s lýkovými vlákny vyhloubávají jamky, do nichž nakladou po 1 vajíčku, které obkládá drtí. Jedna samička může naklást až 60 vajíček. Po skončení kladení vajíček samička prodlužuje matečnou chodbu. Za 2 - 3 týdny zakládají samičky sesterské pokolení, kde je již méně vajíček. Vylíhlé larvy vyhlodávají kolmo na mateční chodbu chodbu larvovou. Na konci této chodby se nachází kukelná kolébka v které se zakuklí.

Asi nikoho nepřekvapí, že lýkožrout nepatří mezi chráněné druhy. V současné době velmi často dochází v důsledku narušení rovnováhy lesních ekosystémech k jejich přemnožení. Lýkožrout smrkový má však v tomto ekosystému významnou funkci. Ještě než se přemnožil, začal napadat i zdravé stromy patřil ke druhům, které zajišťovali omlazení lesa a jeho dobrý zdravotní stav, protože napadal jen staré, slabé a nemocné stromy.

Lýkožrout smrkovýNázvy ve světě

Anglicky: Spruce Engraver Beetle, Francouzsky: Scolyte typographe, Chorvatsky: Smrekin pisar, Maďarsky: Betűző szú, Německy: Buchdrucker, Slovensky: Lykožrút smrekový

Foto: http://www.zin.ru/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.