Lýkožrout prostřední

Lýkožrout prostřední

Pityokteines spinidens

Výskyt: Evropa
Délka těla: 2–2,8 mm
Hostitelská rostlina: Mladé stromy
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2377 zobrazení     0 komentářů

Lýkožrout prostřední je 2–2,8 mm dlouhý, válcovitý, černohnědý, lesklý. Velmi podobný Pityokteines curvidens. Nejspolehlivěji ho lze odlišit podle tvaru suturálních zoubků, které jsou u tohoto druhu namířeny vodorovně dozadu, což je zřetelné jak u samečků tak i samiček. Druhý výrazný zoubek je zahnut výrazně dostředně.

Zpravidla bivoltinní. Poprvé se rojí koncem dubna, podruhé v srpnu. V meziobdobí bylo rovněž zaznamenáno sesterské přerojování. V teplejších oblastech bylo pozorováno i rojení třetí (v závěru vegetační sezóny). Požerek podobný Pityokteines curvidens ve tvaru tiskacího písmene I s velmi prodlouženými patkami, nebo široce hvězdicovitý, nejčastěji čtyřramenný. Matečné chodby 4–5 cm dlouhé a asi 1,4 mm široké. Larvové chodby převážně podélné a poměrně krátké. Kuklové kolébky zpravidla zahloubené do bělového dřeva. Mladí brouci prodělávají zralostní žír v místě vylíhnutí.

Lýkožrout prostřední osídluje silnější jedle, zejména střední a horní část kmene se středně silnou kůrou. Za delších přísušků i na bázích jedlí. Napadá také kmínky mladých stromů a způsobuje jejich hynutí. Hojný. Obecně lze konstatovat, že zástupci rodu Pityokteines se ve střední Evropě projevují jako nejvýznamnější podkorní druhy hmyzu působící hospodářské ztráty v jedlových porostech, i když jen lokálně a i časově sporadicky.

Foto: http://zipcodezoo.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.