Hostlitelskými dřevinami pro tento druh jsou jehličnaté dřeviny, zejména pak smrk ztepilý (Picea abies) a borovice lesní (Pinus sylvestris).
Lýkožrout mnohozubý je brouk 2,5–3,8 milimetrů dlouhý, válcovitý, červenohnědý, lesklý. Tykadlová palička je tříčlenná s rovnými švy. Krovky jsou v řádcích silně tečkované. Záď krovek je téměř kolmo uťatá, mělce prohloubená, lesklá, hustě a zřetelně tečkovaná, se čtyřmi páry hrbolkovitých zoubků na okrajích. Okraj prohloubeniny mezi švem a posledním zoubkem je hladký. Lýkožroutovi mnohozubému se někdy též říká lýkožrout modřínový. Patří do podčeledi kůrovci, náležící do čeledi nosatcovití. Dříve byla klasifikovaná samostatná čeleď kůrovcovití. Vyvinuli se na konci druhohor a dnes patří se 6 000 druhy mezi jedny z nejrozmanitějších skupin hmyzu.
Lýkožrout mnohozubý má obvykle dvě generace do roka. Poprvé se tento druh rojí se v květnu, podruhé v měsíci srpnu. Matečné chodby jsou nepravidelně plošně parohovité, larvy nejdříve rozšiřují matečné chodby, později hlodají zprohýbané a často se protínající chodby.
Lýkožrout mnohozubý žije pod silnější kůrou. Je poměrně hojným druhem. Je tzv. sekundární škůdce, čili není příliš škodlivý.
Komentáře ke zvířeti