Čmelák zemní je v dospělosti 24 až 28 milimetrů velký. Tělo čmeláka zemního je oválné, černé barvy se žlutohnědým pruhem za hlavou na předohrudi a uprostřed na druhém zadečkovém tergitu a bílým koncem zadečku (čtvrtý a pátý tergit). Dělnice měří okolo 16 mm, matka 25 mm. První dělnice (o které pečuje jen matka) jsou velké jen 8 až 10 mm.
V České republice je rozšířen spíše v nižších a středních polohách. Vyskytuje se v celé Evropě, v Malé Asii, v severní Africe a na Kanárských ostrovech. Zavlečen byl na Nový Zéland a do Austrálie.
Vyskytuje se především na stráních, mezích, ale i na jiných místech. Samice si zjara po přezimování zakládá hnízdo až 1,5 metru hluboko, třeba v opuštěné myší díře, v dutině pod kameny apod. Z voskovité hmoty si postaví několik komůrek a celou stavbu obklopí mechem, listím a jiným materiálem, který najde okolo. Do buněk nanosí pyl a nektar a snese vajíčka. Vylíhlé larvy ještě přikrmuje. Po zakuklení larev se za 20 dní líhnou první dělnice, které kolonii dále rozšiřují a postavují. V hnízdě bývá až 150 dělnic. Později se líhnou také nové samice a samci. Na podzim všechny dělnice a samečkové zahynou, nové samičky přezimují.
Čmelák zemní je velmi užitečný, zvláště v polích, protože opyluje jetel. U nás jsou všichni čmeláci chráněni.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
a,med,čmelaka,zemniho
se,na,učely,potravinářeske,dava
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel