Mravenec zemní

Ponera Coarctata

Výskyt: Evropa
Velikost: 2,5-4 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
24.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1558 zobrazení     1 komentář

Dělnice 2,5-3,3 mm, samice 3,5-4 mm, samec 3-3,6 mm. Tělo je hnědé až tmavohnědé. Mravenec zemní se vyskytuje se ve stepních lokalitách, skalnatých stepých a v řidkých suchých lesech. Zejména na vápencovém nebo písčitém podkladu. Hnízdí v humózní půdě, pod mechem nebo kameny. Zakládá kolonie nezávisle. Hnízdo tvoří jednoduché chodby v půdě s jednou nebo více komůrkami. Často využívá chodby jiných živočichů (např. žížal).

Mravenec zemní má monogamní kolonie, které jsou málo početné, nejvýše 60 dělnic. Jedná se o specializované predátory ppůdních živočichů, hlavně půdních členovců. Štíhlé valcovité tělo umožňuje pohyb v úzkých půdních skulinách. Pohybují se pomalu a váhavě.Dělnice loví jednotlivě, vzájemně nespolupracují. K usmrcení kořisti používají velice účinný jed vpravený žihadlem. Působí rychle i na několikanásobně větší kořist. Rojení probíhá od srpna do září. Vyskytuje se v jižní a střední Evropě a Středním východě. 

Mravencovití (Formicidae) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši, a jsou proto v mimořádném zájmu vědců – myrmekologů, ekologů, biosociologů. Tato úspěšnost je přikládána jejich sociálnímu způsobu života a specializaci.

Foto: www.antbase.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.01.2021, 14:43
mravenec,zemni,žije,vzemi,kyselina,mravenči,se,použiva,na,lekařskr,učely