Mravenec bezzubý

Mravenec bezzubý

Výskyt: Evropa
Velikost: 3,5-5,7 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
21.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1115 zobrazení     0 komentářů

Mravenec bezzubý má dělnice světlehnědé až středně hnědé a mají nápadně velkou, hranatou hlavu s lehce vyklenutým temenem. Čelní liš­ty zasahuji vysoko nad oko a přesahují délku násadce jedenáctičlenných tykadel. Poslední čtyři články tyka­del tvoři velkou paličku, která je delší než zbytek bičí­ku. Velké oči sedí zhruba uprostřed po stranách hlavy. Vzadu na hrudi jsou krátké a široké trny. Hlava a hrud jsou hluboce podélně zvrásnény, stopka a zadeček jsou naopak zcela hladké a lesklé. Dělnice měří 3,5-5,5 mm.

Samička vypadá podobně, ale je větší, měří 4,7-5,7 mm. Křídla má světle žlutavá a krátká, odha­zuje je ihned po zásnubním letu. Drobný sameček je čemy nebo tmavohnědý a měří 3,7-4,5 mm.

Mravenec bezzubý žije v hnízdech drobných mravenců z ro­du Leptothorax. Dělnice parazita volně pobíhají i kolem kolonie hostitele, ale protože na jejich kusadlech není ani zoubek, nemohou si samy opatřovat potravu a pe­čovat o potomstvo. Hnízda jejich hostitelů jsou pod ků­rou pařezů a padlých kmenů, nebo v zemi pod kame­ny. U nás tento druh žije hlavně v horách. Oplozené sa­mičky cizopasného mravence napadají nová hnízda hostitelských druhů a kradou dospělé larvy a kukly pro potravu i pro získání „otroků“. Do hnízda se dovedou vloudit jen zřídka, protože jsou nápadně větší než jejich hostitelé.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.