Mravenec Formica truncorum

Formica truncorum

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 8-11 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
25.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3073 zobrazení     0 komentářů

Dělnice jsou 5 až 9 mm velké, velice hustě ochlupené dlouhými světlejšími chloupky. Celá hlava, hruď, stopka a přední polovina prvního článku zadečku jsou jasně rezavě červené. Samičky dlouhé 8 až 11 mm jsou zbarveny stejně, pouze čerň jejich zadečku je stříbřitě matná. Svatební let probíhá v červenci až srpnu. Roje jsou většinou monogynní, jen výjimečně polygynní. F.truncorum obsazuje nejrůznější biotopy. Nejčastěji můžeme najít tzv. pařezová hnízda, kdy kupka jehličí je opřená o suchý pařez, jenž se stává nedílnou součástí hnízda a stavba ho časem úplně překryje a dostává kuželovitou podobu. Hnízdí však i v dutých ležících kmenech, v suti či hromadě kamení, jejíž mezery jsou vyplněny jehličím, ve velkých trsech trávy, apod.

Formica truncorum obývá celou střední a severní Evropu, Sibiř, Dálný Východ a horské oblasti střední Asie, avšak nikde nepatří mezi velmi hojné.

Mravencovití (Formicidae) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši, a jsou proto v mimořádném zájmu vědců – myrmekologů, ekologů, biosociologů. Tato úspěšnost je přikládána jejich sociálnímu způsobu života a specializaci. Mravenci jsou sociální hmyz žijící v koloniích ve zbudovaných hnízdech, kterým se v češtině obvykle říká mraveniště. Kolonie mravenců může zpočátku čítat jen pár jedinců, ale může dosahovat také několika miliónů jedinců. Jsou známy případy, kdy příbuzné kolonie vytvářejí superkolonie dosahující délky několika tisíc kilometrů (Linepithema humile). Někdy jsou kolonie mravenců pro svůj vysoký stupeň organizace nad úrovní jedince označovány jako superorganismus.

Foto: www.antmania.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.