Mravenec dřevokaz

Mravenec dřevokaz

Camponotus ligniperda

Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika
Velikost: 7-14 mm
Délka života: Až 13 let
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
19.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9592 zobrazení     0 komentářů

Mravenec dřevokaz je zabarvením i velikostí velmi podobný druhu C.herculeanus. Stejně jako on má červenavě zbarvenou hruď a stopku, avšak bazální část zadečku je načervenalá až červenohnědá, řídce chloupkovaná. Zbarvení je však značně variabilní. Dělnice jsou 7 až 14 mm dlouhé, samičky až 18 mm.

Mravenec dřevokaz žije v lesích, obývá hlavně otevřená sušší místa v nižších polohách. Hnízdo buduje nejen ve dřevě, ale často i pod kameny v zemi. Vniká do starých, mrtvých pařezu a stromu, méně často do živých kmenů jehličnanů. Rojí se začátkem června v časných odpoledních hodinách. Druh je rozšířen hlavně ve střední a jižní Evropě, Asii a v Severní Americe. Patří k dlouhověkým mravencům, dělnice se dožívají až 13 let.

Mravencovití (Formicidae) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši, a jsou proto v mimořádném zájmu vědců – myrmekologů, ekologů, biosociologů. Tato úspěšnost je přikládána jejich sociálnímu způsobu života a specializaci. Mravenci jsou sociální hmyz žijící v koloniích ve zbudovaných hnízdech, kterým se v češtině obvykle říká mraveniště. Kolonie mravenců může zpočátku čítat jen pár jedinců, ale může dosahovat také několika miliónů jedinců. Jsou známy případy, kdy příbuzné kolonie vytvářejí superkolonie dosahující délky několika tisíc kilometrů (Linepithema humile). Někdy jsou kolonie mravenců pro svůj vysoký stupeň organizace nad úrovní jedince označovány jako superorganismus.

Mravenec dřevokazNázvy ve světě

Anglicky: Carpenter Ant, Německy: Braunschwarze Rossameise, Polsky: Gmachówka drzewotoczna, Rusky: Европейский муравей-древоточец

Foto: insectoid.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.