Mravenec dřevokaz je zabarvením i velikostí velmi podobný druhu C.herculeanus. Stejně jako on má červenavě zbarvenou hruď a stopku, avšak bazální část zadečku je načervenalá až červenohnědá, řídce chloupkovaná. Zbarvení je však značně variabilní. Dělnice jsou 7 až 14 mm dlouhé, samičky až 18 mm.
Mravenec dřevokaz žije v lesích, obývá hlavně otevřená sušší místa v nižších polohách. Hnízdo buduje nejen ve dřevě, ale často i pod kameny v zemi. Vniká do starých, mrtvých pařezu a stromu, méně často do živých kmenů jehličnanů. Rojí se začátkem června v časných odpoledních hodinách. Druh je rozšířen hlavně ve střední a jižní Evropě, Asii a v Severní Americe. Patří k dlouhověkým mravencům, dělnice se dožívají až 13 let.
Mravencovití (Formicidae) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši, a jsou proto v mimořádném zájmu vědců – myrmekologů, ekologů, biosociologů. Tato úspěšnost je přikládána jejich sociálnímu způsobu života a specializaci. Mravenci jsou sociální hmyz žijící v koloniích ve zbudovaných hnízdech, kterým se v češtině obvykle říká mraveniště. Kolonie mravenců může zpočátku čítat jen pár jedinců, ale může dosahovat také několika miliónů jedinců. Jsou známy případy, kdy příbuzné kolonie vytvářejí superkolonie dosahující délky několika tisíc kilometrů (Linepithema humile). Někdy jsou kolonie mravenců pro svůj vysoký stupeň organizace nad úrovní jedince označovány jako superorganismus.
Komentáře ke zvířeti