Mravenec obecný

Mravenec obecný

Lasius niger

Výskyt: Evropa přes mírný pás Asie až do Ameriky i sev. Afriky
Velikost: 3-10 mm
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
01.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12029 zobrazení     6 komentářů

Mravenec obecný žije v přírodě je častý v lesích, ve zkulturněné krajině na polích a na loukách, v parcích a zahradách. Stejně jako v lidských sídlištích na cestách, silnicích a někdy i v budovách kde se občas stává hmyzem obtížným. Buduje si podzemní hnízdo s nástavbou z hlíny nad zemí mezi stébly trav. Za teplých letních dnů se rojí okřídlení samečci a samičky. Po svatebním letu se snesou k zemi a samičkám odpadnou křídla. Samečkové zahynou. Kaž¬dá samice založí nový stát, a jakmile se vylíhnou první dělnice, už klade jen vajíčka.

Hojně žijící druh. Rozšíření sahá od Evropy přes mírný pás Asie až do Severní Ameriky i severní Afriky. U nás ho lze naleznout v horách i nížinách. Je běžným obyvatelem zahrad, měst a domácností. Není náročný a dobře snáší suchá i vlhká místa bez ohledu na intenzitu slunečního záření.

Mravenec obecný je všežravec, často přepadá drobný hmyz a jeho larvy a rád lízá sladké výměšky mšic. Dělnice je 3 až 5 milimetrů velká, právě tak sameček, zatímco samička dosahuje délky kolem 10 milimetrů. Mravenec obecný je drobný, hnědý až šedočerný, nelesklý mravenec. Zadeček, holeně a násadce tykadel jsou porostlá odstávajícími štětinkami. První článek tykadel je hruškovitě ztloustlý. Čelní štítek není zřetelně ohraničen. Obvykle u dělnic chybí temenní očka.

Mravenec obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Garden Ant, Dánsky: Sort Havemyre, Německy: Schwarze Wegameise, Rumunsky: Furnica neagră mică, Rusky: черного муравья

Foto: http://www.antipestnorthwest.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2023, 17:48
MOHLO TO BYT VIC ODBORNEJSI K CHOVU
07.07.2018, 14:20
Dokonce i ve městech, pokud si večer po velice teplém dni sednete pod lampu, světlo přiláká velké množství mravenců. Byl jsem v kině v obchodním domě a pod lampou jsem chytil 11 matek. Jen se dejte pozor, ať si nespletete samičku druhu Lasius se samičko Tetramorie. Tetramorie je hubenější, má tenčí abdomen. Lasius má abdomen tlustý a téměř nalepený na thoraxu, zatímco Tetramorie má takový jak kdyby ocásek.
07.07.2018, 14:17
Pro případ, že by někdo chtěl chovat kolonii Lasius niger, což mohu doporučit, jedná se o jeden z nejpopulárnějších druhů, jak mezi začátečníky tak pokročilými chovateli, tak královnu chytíte hlavně začátkem července, nikoliv v březnu, jak chybně uvádí jeden z komentujících. Lasius létají koncem května přes červenec i srpen. Letos (2018) se rozletělo obrovské množství královen hned jak se oteplilo 2.-5. července. Dalo se chytit desítky matek všude v blízkosti lidských obydlí.
07.07.2018, 14:12
Popisek je dobrý, ale na obrázku není Lasius niger, nýbrž dělnice Formica rufa, což je obrovský rozdíl, tyhle dva druhy jsou naprosto odlišné jak ve vzhledu, tak v chování, hlavně pro antkeepery. Hlavní rozdíl najdete u zbarvení (hlavně na hlavičce) a v části mezi thoraxem a abdominem. Mravenci z druhu Formica mají špičatý výstupek mezi thoraxem a abdominem (tělíčko a zadeček) u Lasius takový výstupek nenajdete.
14.12.2015, 10:49
začátkem března...pod prohřátým placákem...pokud máš bagr, můžeš i teď
14.11.2015, 18:42
Zdravim rad bych jsi zalozil kolonii jsem zacatecnik ,, muzete mi poradit kde muzu ted na podzim sehnat mladou kralovnu od Mravence Obecneho ? prosim piste rady na Emil: mnich.mn@seznam.cz dekuji klidne rady k chovu ,, hlavne kde sehnat kralovnu dekuji