Mravenečník čtyřprstý

Mravenečník čtyřprstý

Tamandua tetradactyla

Výskyt: Od jihu Venezuely do sev. Argentiny
Délka: 53-88 cm bez ocasu
Hmotnost: 3,5-8,5 kg
Březost: 130-160 dnů
Počet mláďat: 1 ks
velikost písma:  A A A
30.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7556 zobrazení     0 komentářů

Mravenečník čtyřprstý je známější pod jménem tamandua. Má světle žlutou srst, černou vestu na trupu, malou špičatou hlavu a řídce osrstěný ovíjivý ocas. Pohybuje se stejně bezpečně na zemi jako v korunách a používá dlouhé drápy a mohutné končetiny k rozhrnování tlejících kmenů a rozhrabávání hmyzích hnízd. Mravenečník čtyřprstý je aktivní 8 hodin, většinou v noci. Všichni mravenečníci patří do stejnojmenné čeledi.

V dospělosti dorůstá mravenečník délky těla 53-88 centimetrů, ocasu 40-67 centimetrů, hmotnost 3,5-8,5 kg.

Ve volné přírodě se mravenečník čtyřprstý vyskytuje od jižní Venezuely do severní Argentiny a Uruguaye; obývá různé prostředí, od deštných pralesů po galeriové lesy, savany a plantáže

Mravenečník čtyřprstý je nejčastěji dováženým druhem. Pro pár postačuje ubikace o velikosti 2x2x3 metry. Ubikace musí být vybavena mnoha větvemi, lany a odsedávkami na šplhání. Jako úkryty poslouží duté kmeny nebo budky. Na dno nasteleme drcenou kůru nebo hobliny. Teplotu udržujeme v rozmezí 20-24°C. Mravenečníci jsou choulostiví na průvan. Vhodná je i poněkud vyšší vlhkost vzduchu. Samice rodí po 130-160 dnech březosti jediné mládě, které je méně vyvinuté než u mravenečníka velkého. To zpočátku nosí na zádech později jej odkládá ve větvích. Samec se odchovu neúčastní. Okolo půl roku věku se mládě osamostatňuje a pohlavně dospívá po jednom roce života.

Misky na krmení můžeme umístit i na zem, vhodnější je však krmit zvířata do misek umístěných ve větvích nebo na vyvýšených plošinách. Na krmení se podává jemně namleté libové hovězí nebo drůbeží maso namíchané se syrovými vejci, strouhanou mrkví, vařenou rýží nebo ovesnými vločkami a tvarohem. Občas do míchanice můžeme přidat i mleté vnitřnosti a mléko. Potravu je nutné doplnit o minerální a vitamínové doplňky. Dále jim poskytneme dostatek hmyzu, nakrájená mláďata hlodavců. Na jeden kus poskytneme 0,6 kg potravy.
 

Mravenečník čtyřprstýNázvy ve světě

Anglicky: Southern Tamandua, Chorvatsky: Četveroprsti mravojed, Německy: Südliche Tamandua, Polsky: Tamandua południowy, Rumunsky: Furnicar pitic, Slovensky: Mravčiar štvorprstý, Španělsky: Oso mielero

Foto: http://www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.