Vakorejsek čtyřprstý

Vakorejsek čtyřprstý

Dasycercus byrnei

Výskyt: Austrálie
Délka: 13,5-18 cm bez ocasu
Hmotnost: 70-140 g
Březost: 30-35 dnů
Počet mláďat: 3-6 ks
Délka života: 4-6 let
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3697 zobrazení     0 komentářů

Vakorejsek čtyřprstý je hrabavý noční masožravec, místním jménem kowari, vypadá trochu jako zemní veverka - je světle plavý nebo šedý na hřbetě, světlejší na břiše a má huňatý černý ocásek. Je to robustní a zdatné zvíře se širokou hlavou, velkýma očima a vzpřímenýma ušima.

Nory si vakorejsek čtyřprstý rozšiřuje po dešti, kdy je půda měkčí, revír značkuje močí, trusem a pachem žláz na hrudi.

V dospělosti dosahuje tento druh délky těla 13,5-18 centimetrů, ocas pak bývá dlouhý kolem 14 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 70-140 gramů.

Ve volné přírodě se tento druh vyskytuje ve střední Austrálii, zejména pak obývá oblast mezi Queenslandem a Jižní Austrálií. Vakorejsek čtyřprstý vyhledává především červené jílovité pouště.

Vakorejsky chováme v prostorné ubikaci 1 x 0,5 x 0,5 metru s úkryty zhotovenými z dutých větví a několika budkami. V ubikaci by měl mít k dispozici dostatek jemného písku na “koupání”. Teplota vyhovuje v rozmezí 22-24°C. Chováme je jednotlivě, připouští se pouze na páření. Kopulace je velmi dlouhá, někdy trvá i několik hodin. Běžně se páří i několik dnů po sobě. Ještě před porodem je nutné samce odstranit až do odstavení mláďat. Samice rodí po 30-35 dnech 3-6 mláďat dlouhých jen 3-4 mm. Kovari nemá klasický vak, je to jen 6 bradavek umístěných v mělké jamce s jemným kožním valem okolo. Mláďata jsou přisátá na strucích a samice je nosí asi dva měsíce, pak je odkládá do hnízda, kam je chodí kojit ještě další dva měsíce. Mláďata dospívají ještě před dosažením věku jednoho roku. V zajetí se dožívají 4-6 let.
 

Vakorejsek čtyřprstýNázvy ve světě

Anglicky: Kowari, Francouzsky: Rat Marsupial À Double Crête, Holandsky: Kamstaartbuidelrat, Maďarsky: Kovari, Německy: Kowari, Polsky: Kowari, Rusky: Двугребнехвостая сумчатая мышь, Slovensky: Vakomyš štvorprstá, Španělsky: Kowari

Foto: http://sisari.blog.rs

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.