Vakorejsek tečkovaný

Vakorejsek tečkovaný

Neophascogale lorentzi

Výskyt: Nová Guinea
Délka: 17-22 cm bez ocasu
Hmotnost: 200-250 g
Březost: 30-35 dnů
Počet mláďat: 3-6 ks
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2399 zobrazení     0 komentářů

Tmavě šedá srst tohoto druhu je prostoupena delšími bílými chlupy, takže zvíře vypadá jako kropenaté. Vakorejsek tečkovaný má krátké silné nohy s velmi dlouhými drápy na všech prstech, proto snadno může vyhrabávat kořist z jemné půdy, opadanky nebo tlejícího dřeva.

Ve volné přírodě se tento druh vyskytuje v Nové Guiney; ve smíšených horských lesích ve větších nadmořských výškách. Tento druh se vyskytuje jen pomístně. Přesná příčina nerovnoměrného rozšíření není doposud dbře známa.

Vakorejsek tečkovaný dosahuje v dospělosti délky těla v rozmezí 17-22 centimetrů, délka ocasu se pak pohybuje od 17 do 22 centimetrů, hmotnost zvířete kolísá mezi 200-250 gramy.

Ve dne vyhrabává vakorejsek tečkovaný ponravy, červy a podobnou kořist. Poznatky o rozmnožování a péči o mláďata jsou velmi kusé; ve vaku samice byla zjištěna čtyři mláďata.

Vakorejsky chováme v prostorné ubikaci 1 x 0,5 x 0,5 metru s úkryty zhotovenými z dutých větví a několika budkami. V ubikaci by měl mít k dispozici dostatek jemného písku na “koupání”. Teplota vyhovuje v rozmezí 22-24°C. Chováme je jednotlivě, připouští se pouze na páření. Kopulace je velmi dlouhá, někdy trvá i několik hodin. Běžně se páří i několik dnů po sobě. Ještě před porodem je nutné samce odstranit až do odstavení mláďat. Samice rodí po 30-35 dnech 3-6 mláďat dlouhých jen 3-4 mm.
 

Vakorejsek tečkovanýNázvy ve světě

Anglicky: Speckled Dasyure

Foto: http://es.acam.wikia.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.