Frček čtyřprstý

Allactaga tetradactyla

Výskyt: Sever Afriky
Velikost: 25-30 cm s ocasem
Hmotnost: 30-42 g
velikost písma:  A A A
08.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13734 zobrazení     1 komentář

Jméno dostal frček čtyřprstý podle nápadných čtyř prstů na zadních tlapkách, jinak je ve všem typickým tarbíkem: tento druh má dlouhé králičí uši a skákavé zadní nohy. Srst je černě a oranžově žíhaná s šedými boky, oranžovou zádí a bílou spodní stranou. Dlouhý ocas slouží k udržování rovnováhy a má bílou špičku a černý pruh pod ní. Frček čtyřprstý si vyhrabává hluboké nory, v nichž se ve dne ukrývá před horkem a v noci loví na povrchu.

Délka těla se u dospělkých zvířat pohybuje mezi 10-12 centimetry, ocas je dlouhý 15,5-18 centimetrů, hmotnost se u dospělého zvířete pohybuje mezi 30-42 gramy.

Frček čtyřprstý obývá ve volné přírodě severní Afriku; konkrétně obývá slané bažiny a na pobřeží, jílovitá poušť, drží se v okolí polí ječmene.

Tento druh je ohrožen kultivací pouště. Český název čeledi, do které frček čtyřprstý náleží, je tarbíkovití.

Frček čtyřprstý náleží do čeledi tarbíkovití. Tarbíkovití jsou nevelká čeleď menších nebo středně velkých druhů žijících hlavně v suchých oblastech. Celá čeleď zahrnuje okolo 50 druhů, patří do ní frčci, frčíci, myšivky, tarbíci a tarbíčci.

Myšivky mají dlouhé nohy i ocas, ale nejsou ještě tak dokonale přizpůsobeni k pohybu po zadních končetinách jako ostatní tarbíkovití, krční obratle nemají srostlé. Vyskytují se v chladném a mírném pásmu Severní Ameriky, Asie a Evropy. U nás se vyskytuje v některých pohořích nepříliš hojná myšivka horská Sicista betulina.
 

Frček čtyřprstýNázvy ve světě

Anglicky: Four-toed Jerboa, Německy: Vierzehen-Pferdespringer, Slovensky: Tarbík štvorprstý

Foto: http://taxondiversity.fieldofscience.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.05.2021, 20:29
frček,4,prtsty,toje,zviře,miši,podobne
a,žije,v,hradnich,zřiceninách