Lumek veliký žije v rozsáhlých borových nebo smrkových lesích. Tento druh dorůstá v dospělosti až 40 milimetrů délky (s kladélkem ještě víc, až 90 milimetrů). Tyto rozměry z něj dělají největšího lumka u nás. Zbarvení těla má převážně černé, s bílou kresbou na hlavě, hrudi a zadečku. Od podobného druhu Rhyssa amoena se lumek veliký liší nepřítomností bílého prstence na tykadlech. Bílé skvrny zadečku jsou malé, téměř kulaté.
Rozšířen je lumek veliký na celém území České republiky od nížin, až do hor. Lokálně hojný je na vhodných stanovištích.
Samička má vysoce vyvinutý čich, kterým zjistí larvy pilořitek i pod dřevem. Za teplých letních dnů obletuje samice dřevo napadené pilořitkami a tímto zvláštním smyslem zjistí místo pobytu larev pilořitek. Pak samička vsune do dřeva až několik centimetrů hluboko tenké kladélko. Jím nabodne larvu pilořitky a vloží do ní vajíčko. Vylíhlá larva lumka vyžírá tělo „hostitele“, posléze se zakuklí a dospělý lumek se pak musí prokousat dřevem na svobodu.
Lumek velký je řazen do řádu blanokřídlých. Blanokřídlí jsou hmyzem s proměnou dokonalou. Z vajíček se líhnou beznohé larvy, které se po určité době zakuklí, a z kukly se zanedlouho líhne dospělec. Tělo se rozděluje na hlavu, hruď a zadeček. Na hlavě mají jeden pár tykadel a dvě složené oči. Blanokřídlý jsou po broucích druhým největším řádem hmyzu na světě.
Komentáře ke zvířeti