Lumek veliký

Lumek veliký

Rhyssa persuasoria

Výskyt: Evropa
Velikost: 40 mm
velikost písma:  A A A
21.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     16263 zobrazení     4 komentáře

Lumek veliký žije v rozsáhlých borových nebo smrkových lesích. Tento druh dorůstá v dospělosti až 40 milimetrů délky (s kladélkem ještě víc, až 90 milimetrů). Tyto rozměry z něj dělají největšího lumka u nás. Zbarvení těla má převážně černé, s bílou kresbou na hlavě, hrudi a zadečku. Od podobného druhu Rhyssa amoena se lumek veliký liší nepřítomností bílého prstence na tykadlech. Bílé skvrny zadečku jsou malé, téměř kulaté.

Rozšířen je lumek veliký na celém území České republiky od nížin, až do hor. Lokálně hojný je na vhodných stanovištích.

Samička má vysoce vyvinutý čich, kterým zjistí larvy pilořitek i pod dřevem. Za teplých letních dnů obletuje samice dřevo napadené pilořitkami a tímto zvláštním smyslem zjistí místo pobytu larev pilořitek. Pak samička vsune do dřeva až několik centimetrů hluboko tenké kladélko. Jím nabodne larvu pilořitky a vloží do ní vajíčko. Vylíhlá larva lumka vyžírá tělo „hostitele“, posléze se zakuklí a dospělý lumek se pak musí prokousat dřevem na svobodu.

Lumek velký je řazen do řádu blanokřídlých. Blanokřídlí jsou hmyzem s proměnou dokonalou. Z vajíček se líhnou beznohé larvy, které se po určité době zakuklí, a z kukly se zanedlouho líhne dospělec. Tělo se rozděluje na hlavu, hruď a zadeček. Na hlavě mají jeden pár tykadel a dvě složené oči. Blanokřídlý jsou po broucích druhým největším řádem hmyzu na světě.

Lumek velikýNázvy ve světě

Anglicky: Giant Ichneumon, Dánsky: Sabelhveps, Chorvatsky: Velika osa najeznica, Německy: Riesenholzwespen-Schlupfwespe

Foto: http://www.pbase.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.05.2023, 13:29
Je jedovatý?
06.12.2019, 12:32
vy jste dementi
25.05.2019, 19:10
A valte spát obě!!
06.06.2017, 15:27
Mami! Já ti říkala že nemáš chlastat!