Sametka rudá

Sametka rudá

Výskyt: Evropa
Velikost: 2,5-5 mm
Potrava: Vajíčka hmyzu
velikost písma:  A A A
06.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17617 zobrazení     5 komentářů

Sametka rudá se objevuje od jara do podzimu v trávě, na keřích i cestičkách zahrad. Dosahuje délky pouze 2,5 až 5 milimetrů, ale je nápadná svým rudým zbarvením, i tělo má porostlé červenými chloupky.

Sametka rudá se živí drobnými vajíčky hmyzu ale i půdními živočichy. Žije pod vlhkým listím, kusy dřeva i kameny. Některá místa jsou těmito roztoči zamořena.

Tato sametka, stejně jako další roztoči (například klíště obecné), štíři, solifugy a sekáči, je příbuzná pavoukům a spolu vytváří třídu pavoukovců. Pavoukovci jsou nejpočetněji zastoupenou skupinou, podkmene klepítkatců. Na rozdíl od sesterských tříd hrotnatců a nohatek, kteří žijí v moři, většina pavoukovců obývá pevnou zemi. Teprve druhotně pronikli do vodního prostředí. Až na malé výjimky mají pavoukovci šest párů končetin (klepítka, makadla a čtyři páry kráčivých nohou). Utváření zejména prvních dvou párů končetin, ale i celého těla, je zpravidla jednotné pro každý z řádů této třídy členovců. Roztoči mají nepřímý vývin, larvy mají tři páry nohou a dospělci čtyři páry. Hlavohruď a zadeček srostlý v jeden celek.

Sametka rudáNázvy ve světě

Anglicky: Velvet Mite, Dánsky: Rød Jordmide, Holandsky: Fluweelmijt, Maďarsky: Közönséges bársonyatka, Německy: Rote Samtmilbe, Slovensky: Roztočník červený

Foto: http://uwolnijmysli.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

01.04.2019, 12:59
Pověře o tom, že larvy napadají člověka jako paraziti také neveřte. Nedospělé larvy parazitují na lučních kobylkách,pavoukovcích a dvoukřídlém hmyzu - opět je tu záměna s jinými roztoči.
01.04.2019, 12:54
Ta škodlivá vypadá takto: https://www.skudci.com/getattachment/Seznam-skudcu/Skudci/Sametka-podzimni/sametka-teaser.jpg.aspx?maxsidesize=468 - a většinou je tak malá a rychlá, že to ani neuvidíte.
01.04.2019, 12:52
Na roztoče nespecifický akaricid je Vertimec. Ale nejdřív si pečlivě ověřte jako sametku tam máte.
01.04.2019, 12:51
Proč byste proti ní bojoval? Je dravá a požírá vajíčka škůdců. Na zahradě ji používám jako biologickou ochranu. Pokud vám tam teda neběhá sametka podzimní nedělal bych nic. Lidi si je často pletou. Sametka rudá je zavalitá asi 3-4mm dlouhá a pohybuje se pomalu. Sametka podzimní má okolo 1mm a strašně rychle běhá. Také má v poměru k tělu delší nohy a je spíše do oranžova - bez kožíšku.
04.06.2017, 11:03
Objevila se nám na česneku a cibuli. Jakým postřikem proti ní bojovat?