Kakariki červenočelý

Cyanoramphus novaezealandiae

Výskyt: Novozélandské ostrovy
Velikost: 28 cm (včetně ocasu)
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 5 - 9
Inkubační doba: 20 dnů, 2x ročně
Potrava: směs drobných semen, zelené krmení, ovoce a zelenina
Cena: 300-400 Kč za straky a žluté, přírodní méně
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     133527 zobrazení     15 komentářů

Kakariki červenočelý, nebo též kakariki rudočelý, je velice temperamentní a zvědavý papoušek. U chovatelů se tento druh stává poslední dobou stále více oblíbeným, a proto patří k nejhojněji zastupovaným papouškům na burzách exotů. Díky jejich zvuku, připomínajícímu kozí mečení, se kakarikům přezdívá koza. Původní zbarvení je zelené. Nyní se vyskytují i strakatí kakarici a u chovatelů je asi nejrozšířenější žlutá mutace. Rozlišení pohlaví není těžké. Samec je celkově mohutnější a má hranatější tvar hlavy.

Do mého chovu jsem si pořídil před šesti lety žlutý pár. Za tuto dobu bych kakariki červenočelé charakterizoval jako velice zajímavé ptáky, pravidelně hnízdící i s vysokými počty vajíček, vhodné pro začátečníky. Spotřeba krmiva je u kakariků, ze všech druhů mou chovaných, nejnižší. Co do misky ráno nasypu, to tam druhý den najdu. Vyloupnou pouze pár semínek od každé zrniny. Všechno si vynahrazují v ovoci (hlavně jablkách) a zeleném krmení, na které se ihned slétají a konzumují jej ve velkém množství během krátké chvíle. Vyšší je spotřeba pitné vody, ve které se často koupou a křídly vybrouzdají téměř všechnu vodu z misek ven.

Kakarikové jsou aktivní hlavně ráno a navečer. Přes polední hodiny se rádi ukrývají do tmavších koutů voliér, kde odpočívají. Chov těchto ptáků je možný i v menších klecích, měli by však mít možnost proletu mimo klec. Z vlastních zkušeností vím, že jej kakariki červenočelý miluje.

Pár mám přes léto umístěn v 3 metry dlouhé voliéře, i přesto jsou tito ptáci důvěřiví a přibližují se ke mně velice blízko. Při potřebné manipulaci s nimi jsou naopak velice rychlí, obratní a stávají se téměř nepolapitelnými.

Při krmení ponechávám u jejich voliéry pootevřená dvířka, kterými samice pokaždé vylétne do dlouhé krmné chodbičky, kde se dosyta prolétne, a občas sedne i na polici s krmením, kde sleduje, co dělám. I to potvrzuje jejich obrovskou zvědavost. Po nakrmení ptáků v ostatních klecích, stačí jen samici naznačit, že se musí vrátit do své klece a ona tak činí.

Kakariki červenočelýNázvy ve světě

Latinsky: Cyanoramphus novaezealandiae, Anglicky Red-fronted Parakeet : , Německy: Ziegensittich, Francouzky: Perruche de Ja Nouvelle Zélande, Slovensky: Rozela behavá, kakariki červenočelý

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.07.2021, 11:02
kakariky,červeno,čelý,to,jest,ptáček,je,temperamentni,a,zvědavý,papoušek
15.06.2020, 14:24
Mám doma papouška Kakariki a chci mu pořídit partnerku, myslím, že je to kluk. Nabídněte, ru.mark@seznam.cz
16.05.2019, 17:47
Mám zájem o koupi mladého papouška KAKARIKI.NABÍDNĚTE
ladysb@post
15.03.2018, 16:31
Dobrý den. Naše samička Kakarikiho už více jak dva měsíce ztrácí peří. Šlo to od těla až po hlavičku. Až nyní před týdnem se nám objevilo vajíčko. Máme jenom samičku. Co udělat, aby vajíčka nesnášela? Děkuji za odpověď
17.12.2017, 20:21
Nejsem si vůbec jistá jestli mám samečka nebo samičku.Když příjdu ke kleci,tak začne já tomu říkám její nebo jeho rituál.V tomto okamžiku si s ní nebo s ním mohu dělat co chci.Je úplně mimo,nevím jestli chce samičku nebo samce
06.11.2017, 19:23
bok
Moje ime je DRASKOVIĆ JELENA i ja sam vjerovnik. Ako želite hitni zajam bez odgađanja ili puno papirologije za popravak dugova ili projekata financiranja, možete odgovoriti na ovu poruku i pomoći ću vam. Ja pošta je draskovic.jel@gmail.com
Vaš poslužitelj: draskovic.jel@gmail.com
S poštovanjem, DRASKOVIĆ JELENA
15.06.2017, 19:33
Dobrý den.Rád bych se zeptal.Máme doma dva papoušky.Jeden žlutý a druhý zelený.Ten zelený má takové neuspořádané peří a je přikrčený.Žere a je velmi zvědaví.Takže OK .Rád bych se zeptal co sním.Děkuji.
06.06.2017, 16:53
Mohl bych se zeptat.Kolik let se muže dožít Kakarika Červenočelá.DĚKUJI
21.05.2017, 19:37
JENDA (neprihlaseny uzivatel): vypelichany kakariky: my jsme dali papouškovi misku s vodou na koupání. Od té doby už je skoro obrostly. Taky miluje pořád nové objevy. Rád se hrabe v hlíně. Stačí třeba větší květináč.
03.05.2017, 17:15
Papouška Kakariki chováme doma již 16 let,tím pádem mě zajímá jakého věku se přibližně dožívá tento druh papouška?Je to rodinný miláček, klidný, pohodový a opravdu zvědavý, rád ochutnávky,miluje arasidy,pampeliskove listecky ap.Rád se proletne a moc rád se koupe ve vaně. Dle určitých faktorů si myslíme, že je to samička , i když od samého začátku nám bylo řečeno, že je to samecek. Takže mu říkáme Pepíku. Předem děkuji za informaci.
16.01.2017, 19:36
Dobrý den.Mám samečka kakariky a nevím co se mu stalo nemůže se postavit na levou nožičku .na bydýlku se s ni drží ale neskáčea nechodí.Jí pije a mám ho daneho z volierý do malé klece kde se nemusí namáhat.poraďte mi co mám dělat abych o něho nepřišla.moc děkuji za odpověď Olga .R,
14.12.2016, 13:05
Dobrý den,
měl bych na Vás prosbu, radu! Pořídil jsem nedávno z obchodu se zvířaty Kakarikiho rudočelého, který má hlavu skoro holou a furt se na hlavě drbe. Jinak žere, je aktivní. Rád bych poprosil o radu jak mu pomoci! Nakoupil jsem vitamíny ale zatím to moc nepomohlo :-(
Předem děkuji za jakou ko-liv radu s pozdravem Plaček.
27.09.2016, 16:43
Dobrý den,
měl bych na vás dotaz,nebo by jste mi mohl možná poradit.Pořídil jsem nedávno z obchodu se zvířaty Kakarikiho rudočelého,který má peří ve velmi špatném stavu,že nemůže chudák ani lítat!Hlavu skoro holou a každé pérko co má,trčí někam jinam...Ale jinak chut do života určitě má,žere,je aktivní...prostě takové bláznivé kuře...Tak by mě zajímalo jestli nějaká možnost,dát to peří do původního stavu,nebo alespon do takového aby mohl opět lítat?
S pozdravem Jenda a přeji hezký den
19.01.2016, 16:47
Chtěla bych vědět jak dlouho samičce trvá než snese vajčka
N
05.01.2016, 17:21
Děkuji za užitečné informace! :-)