Káně rousná

Buteo lagopus

Výskyt: Evropa, Asie, Sev. Amerika
Velikost: 49-59 cm
Hmotnost: g
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Potrava: Hraboši, lumíci
velikost písma:  A A A
30.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6301 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Nejjistějším rozpoznávacím znakem v terénu je nepruhovaný ocas s tmavou páskou na konci a světlým kořenem. Hlava je výrazně světlejší než zbarvení těla, základní barva je však stejně jako u velmi podobné káně lesní variabilní. Ú odpočívajícího ptáka je možno pozorovat až téměř k prstům opeřené nohy. Káně rousná se často ve vzduchu třepetá na jednom místě.

Prostředí

Tundra a zalesněná tundra, cirkumpolární rozšíření. Od srpna táhne káně rousná směrem na jih a v listopadu se objevují ve střední Evropě v oblastech chudých na lesy, kde přezimují. V dubnu se opět vrací na svá severská hnízdiště.

Rozmnožování

V květnu provádějí ptáci nad hnízdištěm svatební lety, při nichž jsou velmi hluční. Koncem května vylepšují a přistavují jedno ze starých hnízd. Většinou je na skalách, často i na zemi nebo na stromě. Je to skutečně důkladná stavba z klacků a větví s vysokou a teplou vystýlkou z trávy. Mláďata se klubou koncem června či začátkem července po asi 30 denním sezení. Jejich počet závisí na počtu lumíků, kteří jsou hlavní kořistí káně rousné. V letech, kdy je mnoho lumíků, kladou ptáci až 7 vajec, ve špatných letech nehnízdí vůbec. V prvních 14 dnech po vyklubání z vajec krmí matka mláďata jednotlivě, později nechávají rodiče kořist na okraji hnízda. Ve špatných lumíčích letech dochází mezi mláďaty k boji na život a na smrt, takže většinou přežívá jediné mládě. Mladí ptáci trpí na hnízdě často i bodáním zdejších komárů.

Potrava

Především lumíci, které ptáci loví při výzvědném letu nebo na čekané.

Káně rousnáNázvy ve světě

Anglicky: Rough-legged Buzzard, Dánsky: Fjeldvåge, Finsky: Piekana, Francouzsky: Buse féroce, Holandsky: Ruigpootbuizerd, Chorvatsky: Škanjac gaćaš, Islandsky: Fjallvákur, Italsky: Poiana calzata, Maďarsky: Gatyás ölyv, Německy: Rauhfußbussard, Norsky: Fjellvåk

Foto: http://calphotos.berkeley.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.