Klokánek králíkovitý

Klokánek králíkovitý

Bettongia penicillata

Výskyt: Jihozápadní Austrálie
Délka těla: 59-74 m
Hmotnost: 1,1-1,6 kg
Březost: 21 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 4-6 let
Potrava: Hlavně houby
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4093 zobrazení     0 komentářů

Od houbami se živícího klokánka dlouhoprstého (je rovněž popsán zde na webu) se klokánek králíkovitý liší světlejším, až oranžově šedým zbarvením a světle šedým spodkem. Dlouhý ocas s černým hřebenem na spodní straně slouží k nošení hnízdního materiálu. Když je rozčilen, klokánek králíkovitý uhání velkou rychlostí se skloněnou hlavou a ocas drží rovně s hřebenem vztyčeným. Potravu shání tento druh v noci, hlavně vyhrabává houby z lesní půdy. Ve dne se skrývá klokánek králíkovitý v kopulovitém hnízdě z kůry, listů a trávy.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla 30-38 centimetrů, ocas je dlouhý 29-36 centimetrů, hmotnost se u dospělého jedince pohybuje od 1,1 až do 1,6 kilogramů.

Klokánek králíkovitý obývá ve volné přírodě jihozápadní Austrálii; obývá zde otevřené lesy a také křoviny.

Pro australské domorodce byl klokan hlavní zdroj potravy. První Evropan, který měl možnost vidět klokany, byl James Cook v roce 1700. Přistěhovalci se, podobně jako domorodci, živili klokaním masem. Dnes se prodává i v evropských restauracích.

Přirozené prostředí klokanovitých se vlivem člověka mění a způsobuje stále větší ohrožení tohoto druhu. Zanešení králíci spásají klokanům trávu. Nebezpečí přináší i zavlečené lišky, které raději než králíky loví méně pohyblivá klokaní mláďata. Na Nové Guineji netrpí ztrátou přirozeného prostředí až tak jako v Austrálii, stromovým druhům však ubývají lesy v důsledku nadměrného kácení.

Klokánek králíkovitýNázvy ve světě

Anglicky: Brush-tailed Bettong, Německy: Rattenkänguru, Polsky: Kanguroszczur, Slovensky: Potkanokengura králikovitá

Foto: http://www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.