Znaky
Díky typickému zbarvení hlavy a „ouškům" jej v létě nelze s jiným ptákem zaměnit. Samice má ouška mnohem kratší než sameček. Délka těla 16 až 17 cm. Skřivan ouškatý dobře běhá. V zimním opeření nemá péřová ouška, ale jeho hrdlo zůstává žlutobílé.
Prostředí
Skřivan ouškatý vyhledává kraj bez stromů a keřů, jaký si oblíbili všichni skřivani. Vyskytuje se na dalekém severu a v jižnějších oblastech v horách nad horní hranicí lesa. Na severu hnízdí v suché lišejníkové tundře, často i na březích jezer a na pobřežích, kam vítr navál semena. Na jihu areálu je ptákem suchých horských luk zhruba nad 1500 metry nad mořem. U nás je skřivan ouškatý protahující a zimující druh. Až do poloviny 20. století se vyskytoval řídce, v současnosti téměř každoročně. První ptáci se můžou objevit koncem října, poslední v dubnu, nejvyšší počty jsou pozorovány uprostřed zimních měsíců. Pozorování jednotlivých ptáků jsou poměrně řídká, častěji se objevují hejnka několika desítek kusů - v roce 1954 bylo u Svitav zaznamenáno hejno přibližně tisícikusové.
Rozmnožování
Jeho skromný zpěv se ozývá z hromady kamení, často zpívá i při nízkém letu. Hnízdo je většinou dobře ukryto pod keřem a hnízdní jamka je teple vystlána. Ptáci hnízdí v červnu a červenci. Na obvykle 4 vejcích sedí 10 až 14 dní, mláďata zůstávají v hnízdě 9 až 12 dní.
Potrava
Hmyz a semena.
Komentáře ke zvířeti