Skřivan ouškatý

Skřivan ouškatý

Eremophila alpestris

Výskyt: Eurasie, střední Asie, Severní Amerika
Velikost: 16-17 cm
Hmotnost: 26-46 g
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: 10-14 dnů
Průměr kroužku: 4 mm
Potrava: Hmyz a semena
velikost písma:  A A A
08.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2941 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Díky typickému zbarvení hlavy a „ouškům" jej v létě nelze s jiným ptákem zaměnit. Samice má ouška mnohem kratší než sameček. Délka těla 16 až 17 cm. Skřivan ouškatý dobře běhá. V zimním opeření nemá péřová ouška, ale jeho hrdlo zůstává žlutobílé.

Prostředí

Skřivan ouškatý vyhledává kraj bez stromů a keřů, jaký si oblíbili všichni skřivani. Vyskytuje se na dalekém severu a v jižnějších oblastech v horách nad horní hranicí lesa. Na severu hnízdí v suché lišejníkové tundře, často i na březích jezer a na pobřežích, kam vítr navál semena. Na jihu areálu je ptákem suchých horských luk zhruba nad 1500 metry nad mořem. U nás je skřivan ouškatý protahující a zimující druh. Až do poloviny 20. století se vyskytoval řídce, v současnosti téměř každoročně. První ptáci se můžou objevit koncem října, poslední v dubnu, nejvyšší počty jsou pozorovány uprostřed zimních měsíců. Pozorování jednotlivých ptáků jsou poměrně řídká, častěji se objevují hejnka několika desítek kusů - v roce 1954 bylo u Svitav zaznamenáno hejno přibližně tisícikusové.

Rozmnožování

Jeho skromný zpěv se ozývá z hromady kamení, často zpívá i při nízkém letu. Hnízdo je většinou dobře ukryto pod keřem a hnízdní jamka je teple vystlána. Ptáci hnízdí v červnu a červenci. Na obvykle 4 vejcích sedí 10 až 14 dní, mláďata zůstávají v hnízdě 9 až 12 dní.

Potrava

Hmyz a semena.

Skřivan ouškatýNázvy ve světě

Anglicky: Shore Lark, Finsky: Tunturikiuru, Francouzsky: Alouette hausse-col, Holandsky: Strandleeuwerik, Chorvatsky: Planinska ševa, Islandsky: Fjallalævirki, Italsky: Allodola golagialla, Maďarsky: Fülespacsirta, Německy: Ohrenlerche, Norsky: Fjellerke, Polsky: Laverca

Foto: http://bakercountyblog.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.