Rybák černý

Rybák černý

Chlidonias niger

Výskyt: Evropa, Severní Amerika, Asie
Velikost: 24 cm
Hmotnost: 60-88 g
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 20-22 dnů
Průměr kroužku: 4 mm
Potrava: Rybky, pulci, žáby
velikost písma:  A A A
05.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2504 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Ve svatebním šatu sazově černý s černým zobákem, v zimním šatu má rybák černý horní stranu šedou, spodní bílou s nápadnými šedými skvrnami na stranách hrudi. Dlouhý je 24 cm, v rozpětí měří kolem 60 cm. Jeho let působí poněkud vrávoravě a třepetavě, je však opravdu rychlý a hbitý. Při lovu potravy létají ptáci těsně nad vodou, tu a tam setrvají na místě v třepotavém letu a sbírají z vody kořist, aniž by ponořili více než jen zobák. Dovedou se však také z plochého letu ponořit do vody.

Prostředí

Je rozšířen až do střední Asie a v Severní Americe. Jeho stavy všude v Evropě v důsledku zhoršení životního prostředí klesají a jsou vysoké jen na mnoha jezerech v jižním Rusku. Středoevropští rybáci černí často z hnízdiště na léta zmizí, hnízdí však i na místech, kde je ještě předtím nikdo neviděl. Na hnízdištích se objevují v první polovině května a v srpnu opět odtahují. Zimu přečkávají na pobřeží tropické Afriky.

Rozmnožování

Rybáci černí hnízdí u nás v malých koloniích. Hnízda leží těsně vedle se- be v rákosí nebo na suchých místech v bažinách. Můžeme jim pomáhat zřizováním plovoucích ostrůvků. Protože hnízda přesahují jen nepatrně vodní hladinu, jsou silně ohrožená velkou vodou. Ptáci hnízdí od poloviny května a v červnu na 2 až 3 vejcích, dlouhých 34 mm, 20 až 22 dnů. Na vejcích sedí oba rodiče. Mláďata dovedou plavat už od prvního dne, když ale nejsou rušena, zůstávají na hnízdě asi 2 týdny. Ve 3 týdnu začínají létat a ve stáří 4 týdnů už létají skutečně dobře.

Potrava

Rybák černý loví malé ryby, např. koljušky, ale i pulce a malé žabky. Za tahu a na zimovištích loví rybák černý i daleko od vody, vyskytuje-li se tam dostatek hmyzu. Tak se například v místech, kde se přemnožily kobylky, živí takřka výlučně jen tímto hmyzem.

Rybák černýNázvy ve světě

Anglicky: Black Tern, Finsky: Mustatiira, Francouzsky: Guifette noire, Holandsky: Zwarte stern, Chorvatsky: Crna čigra, Islandsky: Kolþerna, Italsky: Mignattino, Maďarsky: Kormos szerkő, Německy: Trauerseeschwalbe, Norsky: Svartterne

Foto: http://www.wildbirdgallery.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.