Španělský galgo

Španělský galgo

Galgo Epaňol

Oficiální zkratka v ČR: SG
Výška v kohoutku: 60-70 cm
Hmotnost: 14 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: X. - Chrti
Číslo standartu: 285
Využití: lovecké plemeno
velikost písma:  A A A
01.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3479 zobrazení     1 komentář

Španělský galko je původem tradiční stíhací chrt ze severozápadu Španělska, který se odvozuje od původních keltských chrtů.

Dříve bylo toto plemeno využíváno při štvanicích na zajíce. Španělský galko je běžec na dlouhých tratích ve velmi obtížném terénu.

Tzv. „inglesespanol“, křížený pro komerční účely s greyhoundem, bývá dnes často exportován přes orgány ochrany zvířat do jiných zemí, zejména do Německa. Španělský galgo, který v souvislosti s křížením s greyhoundem téměř vyhynul, je v současné době vhodným křížením opět restaurován.

K lidem se chová toto plemeno přátelsky, ke psům je snášenlivý. Nikdy není Španělský galko dotěrný, spíše je zdrženlivý až opatrný. Příjemný a přizpůsobivý doprovodný pes, úzce poutaný ke svému chovateli.

Při laskavé a důsledné výchově se z něho může stát poslušný pes. Hodí se proto i pro jiné sportovní aktivity, než jsou chrtí dostihy. Ač poslušný, zůstává ze své genetické podstaty aktivním loveckým psem, jakmile spatří zvěř. Bez vodítka se může volně pohybovat pouze v terénu, kde žádná zvěř není. Při odpovídajícím výběhu se projevuje jako klidný a příjemný. Jak drsnosrstá, tak krátkosrstá forma nevyžaduje po chovateli těchto psů žádnou velkou péči.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.05.2020, 18:59
Zajímalo by mě vysvětlení důvodu, proč je někdy v textu psáno "španělský galgo" a někde "španělský galko"? Překlep? Nebo stav před ujednocením pojmu? Vzhledem k původnímu názvu "galgo español" nevidím důvod, proč ustáleně neužívat označení "galgo"? Jinak k plemeni: nejúžasnější tvor - zaslouží si člověka s dobrou duší, sáhněte si do svědomí a pokud takoví jako lidé, ani jako chovatelé nejste, nechte ho být...