Identifikace
Norník rudý je dlouhý 80-122 milimetrů, ocas má 31-65 milimetrů, zadní tlapka má 15,5-20,5 milimetrů, ucho 10-17 milimetrů. Hmotnost dospělého zvířete je od 10 do 36 gramů. Je nápadný červenorezavým zbarvením srsti na hřbetě, boky jsou lehce došeda, břicho je světlé. Ocas dosahuje poloviny těla. Stoličky mláďat jsou zprvu bez kořenů, které se objevují v dospívání a pak dorůstají po celý život.
Rozšíření
Norník rudý se vyskytuje v převážné části Evropy a zasahuje až na západní Sibiř. Nenajdeme ho na několika ostrovech v Baltském moři (například Bornholm a Gotland), v nejsevernější části Skandinávie a vysoko v horách. Zahlédnout ho můžeme v keřích nebo v lesích, zejména listnatých, ale také pod stohy slámy.
Způsob života
Norník rudý si oblíbil listnaté, smíšené i lužní lesy. Vyhrabává si pod listím systém mělkých chodeb s četnými vchody. Je čilý ve dne i v noci, neupadá do zimního spánku. Začíná se rozmnožovat již koncem února. Samice je březí 19 až 20 dnů. V kulovitém hnízdě vystlaném trávou, mechem a ptačími pery přichází na svět tři až šest holých a slepých mláďat. Mláďata rychle rostou a již po třech až čtyřech týdnech jsou odstavena a záhy se sama mohou rozmnožovat. Mláďata narozená na jaře již mohou mít začátkem léta vlastní potomstvo.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
norik,rudy,žie,na,sibiři,podobny,jest,vačnatci
Nepřihlášený uživatel
mezi spletí děr v časném teplém odpoledni.
Nepřihlášený uživatel