Nutrie říční

Nutrie říční

Myocastor coypus

Výskyt: Kromě antarktidy a Austrálie všechny kontinenty
Velikost: 40-80 cm bez ocasu
Hmotnost: 6-12 kg
Březost: 130 dnů
Počet mláďat: 5-6 ks
Potrava: Kořeny a byliny
velikost písma:  A A A
31.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12815 zobrazení     1 komentář

Identifikace

Nutrie říční je velký hlodavec, jehož tělo dosahuje délky 400-800 milimetrů, ocas má tento druh dlouhý 300-500 milimetrů, zadní tlapka nutrie je 115-140 milimetrů, ucho má velké 25-30 milimetrů, hmotnost se u dospělého zvířete pohybuje od 6 do 12 kilogramů. Nutrie říční je částečně přizpůsobena životu ve vodě. Na zadní tlapce má plovací blánu, nozdry jsou uzavíratelné proti přístupu vody, hustá tmavohnědá srst chrání tělo před vodou. Dlouhý šupinatý ocas je na průřezu okrouhlý.

Rozšíření

V současné době se nutrie říční vyskytuje ve volné přírodě na všech kontinentech mimo Antarktidu a Austrálii, o přirozený výskyt se však jedná pouze v Jižní Americe. Za obtížný invazní druh je považována v Jižní Koreji, jižním Japonsku, jihozápadní Číně, v povodí řeky Mississippi, jižní Evropě, centrální Asii a na Blízkém východě. V našich podmínkách vyhledává zarostlé břehy stojatých vod. Tuhé zimy často nepřežije.

Způsob života

Nutrie se živí kořeny a bylinami - potravu si vyhrabávají, nebo se pasou na březích a podél břehů. Potravu si dokáže přidržet předními končetinami. Větší množství jedinců dokáže zcela spást pobřežní a příbřežní vodní vegetaci a rozhrabat břehy. Nutriím se mláďata rodí celý rok, březost trvá 130 dnů. V jednom vrhu je obvykle 5-6 mláďat. Mláďata mohou přežít odstavení od kojení již po pěti dnech, nicméně průměrná doba kojení je 5-6 týdnů.

Nutrie říční je chována i v zajetí pro jejich chutné maso a kvalitní kožešinu. Jejich chov je mnohem náročnější než chov králíků nebo drůbeže.

Nutrie říčníNázvy ve světě

Anglicky: Nutria, Holandsky: Beverrat, Chorvatsky: Barska nutrija, Italsky: Nutria, Německy: Nutria

Foto: http://www.francini-mycologie.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.03.2023, 16:14
Nutrie říční jsou krásná k člověku přátelská zvířátka, které si zaslouží aby tu mezi náma žila. Jedná se o obohacení naši přirody těmato zdomácnělými mírnými zvířátky. Když už lidé zlikvidovali tolik jiných zvířat, neměli by likvidovat i nutrii říční jako další druh i když to má nařízeno z vrchu od bruselských byrokratů, kdy tito parazitové se zpupností svou vlastní označují jiné bezbrané zvířátka, které se nemůže bránit jejich lžím a pomlouvačnému nařčení z toho co jsou sami a to škodící škůdci