Koza bezoárová

Koza bezoárová

Capra aegagrus

Výskyt: Asie
Délka těla: 92-140 cm
Výška: 100 cm
Hmotnost: 15-50 kg
Březost: 170 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 12 let
velikost písma:  A A A
13.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6762 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Koza bezoárová dosahuje délky těla 92-140 centimetrů, výška se pohybuje kolem 100 cm, ocas má dlouhý 10-21 centimetrů, hmotnost se u dospělého zvířete pohybuje v rozmezí od 15 do 50 kilogramů. Letní srst má červenohnědou, zimní více do šeda. Břicho je světlejší. Staří samci mají boky a krk pískově žluté. Středem hřbetu se od hlavy k ocasu táhne tmavý pruh, samci mají 15-25 centimetrů dlouhou bradku. Rohy kozlů jsou šedobílé, ze stran smáčknuté, kapkovitého průřezu. Rohy samic jsou kratší.

Rozšíření

Koza bezoárová je původem ze Středomoří a jihovýchodní Asie. V roce 1953 bylo na Pavlovských vrších v České republice vysazeno stádo, které dnes čítá asi 20 zvířat. Vzhledem ke křížení s kozou domácí je tento druh zoologicky nevýznamný.

Způsob života

Kozy bezoárové se zdržují nejraději na skalnatých svazích, porostlých křovinatou vegetací středomořského typu. Aktivní jsou ráno a večer, přes den obvykle odpočívají ve stínu skal nebo i v jeskyních. Zatímco samice s mláďaty žijí ve stádech, která mohou mít i více než 100 členů, dospělí samci jsou samotáři. Říje probíhá v zimních měsících. V tomto období kozlové silně páchnou a bojují mezi sebou o samice. Březost u samic trvá průměrně 170 dnů a obvykle rodí jen jedno mládě.

Koza bezoárováNázvy ve světě

Anglicky: Wild Goat, Chorvatsky: Divlja koza, Italsky: Capra, Německy: Bezoarziege

Foto: http://ecomareaneagra.wordpress.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.