Kusu liščí

Kusu liščí

Trichosurus vulpecula

Výskyt: Austrálie
Délka těla: 35-58 cm bez ocasu
Hmotnost: 1,5-4 kg
Březost: 17-21 dnů
Počet mláďat: 2-3 ks
Potrava: Listy stromů, ovoce
velikost písma:  A A A
10.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5444 zobrazení     0 komentářů

Kusu liščí je dobře známý živočich, který žije v nejrůznějším prostředí. Co se týče zbarvení, je tento druh převážně stříbrošedý, na severu rozšíření je jeho srst o něco kratší a má nádech měďové barvy. Kdežto na jihu je srst delší, tmavě šedá až černá.

Kusu liščí slídí a velice obratně šplhá po celou noc po stromech a šikovnými předními končetinami sbírá nalezenou potravu. Je to poměrně dost hlučné zvíře, které syčí, mňouká, vrčí, vyje a v ohrožení dokonce na nepřítele cení zuby. Kusi liščí má úkryt v dutinách starých stromů, také v padlých kmenech, ve skalních rozsedlinách, v děrách, pod břehy potoků a pod střechami. Jedinci obou pohlaví chrání své vymezené teritorium kolem hnízda, ale samec žije se samici pouze krátkou dobu během doby rozmnožování.

Kusu liščí dorůstá v dospělosti délky těla 35-58 centimetrů, ocas je dlouhý 25-40 centimetrů. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 1,5 – 4 kilogramy.

Ve volné přírodě se kusu liščí vyskytuje v Tasmánii a Austrálii. Objevuje se všude, kde rostou stromy, tedy i v parcích a zahradách.

Kdysi byl kusu liščí vyvážen z Austrálie a dnes je považován za škodnou například na Novém Zélandu, kde byl vysazen jako perspektivní kožešinové zvíře.

Kusu liščíNázvy ve světě

Anglicky: Common Brush-tailed Possum, Chorvatsky: Četkastorepi penjaš, Maďarsky: Rókakuzu, Německy: Fuchskusu, Polsky: Pałanka kuzu, Rumunsky: Vulpea marsupială

Foto: http://sportsmancreek.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.