Nártoun západosundský

Tarsius bancanus

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Délka těla: 12-15 cm bez ocasu
Hmotnost: 85-135 g
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7553 zobrazení     1 komentář

Tato noční poloopice je dokonale přizpůsobena ke šplhání po větvích vysoko v korunách stromů. Nártoun západosundský má malé zavalité tělo, štíhlé prsty a na nich rozšířené konečky s polštářky a ostrými drápky.

To jim pomáhá pevně se přidržovat větví. Tento přizpůsobivý čiperný lovec se živí hlavně hmyzem. Může otáčet hlavu o 360° a díky velkým očím a skvělému sluchu rychle objeví kořist i nepřátele. Na kořist číhá v záloze, vrhá se na ni a uchopí ji předními tlapkami. Sám se stává obětí nočních dravců, zejména sov.

Obvykle nártoun západosundský přespává ve větvích, zřídka se ukrývá v hnízdech. Matka nosí mláďata na srsti, dokud se nenaučí sama šplhat.

Délka těla u dospělých zvířat kolísá od 12 až do 15 centimetrů, ocas dosahuje délky 18-23 centimetrů, hmotnost dospělých jedinců kolísá v rozmezí mezi 85-135 gramy.

Nártoun západosundský obývá ve volné přírodě jihovýchodní Asii, především pak ostrovy Borneo, Sumatra a další, nepřekračuje Wallaceovu linii; v původních tropických pralesích i sekundárních porostech a v mangrovových bažinách.

Tento málo známý druh je zřejmě silně postižen ničením prostředí. Český název čeledi, do které nártoun západosundský náleží, je nártounovití.

Nártoun západosundskýNázvy ve světě

Anglicky: Horsfield's Tarsier, Francouzsky: Tarsier de Horsfield, Holandsky: Soendaspookdier, Německy: Sunda-Koboldmaki, Polsky: Wyrak sundajski, Rusky: Западный долгопят, Slovensky: Okáľ západosundský, Španělsky: Tarsero de Horsfield

Foto: http://www.jean-philippe-delobelle.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.03.2021, 10:30
Dobrý den,mám zájem o Vašeho nártouna.Ráda bych se s Vámi domluvila na zakoupení.Popřípadě mne kontaktujte zpět na e-mail valentynakozejova@seznam.cz děkuji.