Zorila páskovaná

Zorila páskovaná

Poecilogale albinucha

Výskyt: Afrika
Délka: 25-35 cm
Hmotnost: 300-400 g
Počet mláďat: 1-3 ks
Potrava: Hlodavci
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3300 zobrazení     0 komentářů

Dlouhé vyklenuté tělo této šelmičky je černé s bílými pruhy, probíhajícími od krku až k bílému huňatému ocasu, kde se spojují. Na čele je velká bílá skvrna. Přední drápky jsou mnohem delší než na zadních tlapkách, protože slouží k hrabání. Zorila páskovaná loví svou kořist v noci, hlavně se jedná o malé hlodavce, které zabíjí na místě přímým kousnutím do týlu. Přes den odpočívá ve vlastnoručně vyhrabané, nebo již po jiném zvířeti opouštěné noře. Když narazí na nepřítele, například na lišku, kočku nebo sovu, vyhrbí hřbet a vystřikuje odporně páchnoucí tekutinu z análních žlázek nebo uniká vysoko ve stromech.

Zorila páskovaná dosahuje délky těla 25-35 centimetrů, ocasu 15-23 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 300 do 400 gramů.

Ve volné přírodě obývá střední Jižní Afriku; konkrétně travnaté oblasti s dostatkem dešťů.

Zorila páskovaná patří k málo prozkoumaným druhům, žije rozptýleně, ve dne téměř neopouští úkryty a v zajetí se téměř neobjevuje. Chováním připomíná spíše promyky než lasice.

Mezi měsícem zářím a prosincem rodí samice zorily jedno až tři mláďata, která kojí zhruba dva měsíce. Ve dvou měsících života se již učí lovit masnou potravu a krátce poté jsou již plně samostatná. V přírodě se přitom mohou dožít i více jak deseti let.

Foto: http://nauka.bg

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.