Myš páskovaná

Lemniscomys striatus

Výskyt: Afrika
Délka: 10-14 cm bez ocasu
Hmotnost: 30-80 g
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3576 zobrazení     0 komentářů

Tato myš je světle krémová nebo červenooranžová s tmavšími pruhy, světlejší formy pocházejí ze západní Afriky a tmavší z východní. Myš páskovaná žije v norách, aby unikla slunečnímu úpalu a za soumraku a za svítání hledá potravu. Když ji někdo chytí za ocásek, svlékne kůži a prchne, nemůže-li utéci, předstírá, že je mrtvá.

Délka těla kolísá u dospělých zvířat mezi 10-14 centimetry, délky ocasu je pak 10-15 centimetrů, hmotnosti dosahuje myš páskovaná v rozmezí 30-80 gramů.

Domovinou tohoto druhu je západní, střední a jižní Afrika; kde se konkrétně vyskytuje především na vlhkých a travnatých místech.

Myš páskovaná náleží do velmi rozsáhlé čeledi myšovití (Muridae). Je to velká čeleď hlodavců menší velikosti rozšířených po celém světě. Tvoří hlavní část podřádu myšovců, kam kromě myšovitých patří i tarbíkovití (Dipodidae), pytlonošovití (Geomyidae) a plchovití (Myoxidae). Obvykle jde u zástupců této čeledi o všežravce, méně častěji o výlučné býložravce. U většiny z nich ale převažuje rostlinná potrava.

Žijí na zemi nebo ve vegetaci, dobře šplhají a často i skáčou. Vyznačují se krátkou dobou březosti a tím většinou i neobyčejnou plodností (výjimkou je například krysa obecná).
 

Myš páskovanáNázvy ve světě

Anglicky: Typical Striped Grass Mouse, Německy: Tüpfel-Streifengrasmaus

Foto: http://bonniedyrecenter.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.