Myš bobří

Myš bobří

Hydromys chrysogaster

Výskyt: Austrálie a okolní ostrovy
Velikost: 29-39 cm bez ocasu
Hmotnost: 0,4-1,3 kg
Potrava: Mlži, plži, žáby
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3554 zobrazení     0 komentářů

Tento největší původní australský hlodavec, zvaný také krysa bobří nebo zlatobřichá, je velký jako králík a žije ve vodě. Má široké zadní tlapky s plovacími blánami, takže ve vodním prostředí se pohybuje setrvale. Svrchu je myš bobří hnědá až šedá, zespodu zlatožlutá až krémová a na dlouhém uťatém čenichu má množství dlouhých vousů. Tlustý ocas má bílou špičku. Myš bobří je aktivní za soumraku a za svítání a loví hlavně mlže, jejichž schránky otvírá mohutnými řezáky, vodní plže, ryby, žáby, želvy, ptáky, myši a dokonce netopýry.

V dospělosti dorůstá myš bobří délky těla 29-39 centimetrů, ocasu 23—33 centimetrů, hmotnost u dospělých jedinců značně kolísá mezi 400 gramy —1,3 kilogramem.

Tento druh obývá Novou Guineu, Austrálii a Tasmánii; kde se vyskytuje v jezerech, řekách a pobřežích, tento druh vyhledává trvalé vody a dává přednost osídleným oblastem.

Myš bobří náleží do čeledi myšovití (Muridae). Je to velká čeleď hlodavců menší velikosti rozšířených po celém světě. Tvoří hlavní část podřádu myšovců, kam kromě myšovitých patří i tarbíkovití (Dipodidae), pytlonošovití (Geomyidae) a plchovití (Myoxidae). Obvykle jde o všežravce, méně častěji pak o výlučné býložravce. U většiny z nich ale převažuje rostlinná potrava.
 

Myš bobříNázvy ve světě

Anglicky: Golden-bellied Water Rat, Francouzsky: Rat aquatique d'Australie, Holandsky: Australische beverrat, Maďarsky: Sárgahasú úszópatkány, Německy: Goldbauch-Schwimmratte

Foto: http://animalesalbatice.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.