Slunka obecná

Slunka obecná

Leucaspius delineatus

Výskyt: Mírně tekoucí či stojaté vody
Délka těla: 5-12 cm
Počet vajec: 100-2300 ks
Potrava: Drobní živočichové, řasy
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4631 zobrazení     0 komentářů

Slunka obecná žije v mírně tekoucích nebo stojatých vodách. Najdete ji i v malých tůňkách. Je jen 5 až 8 centimetrů, vzácně až 12 centimetrů dlouhá.

Zdržuje se v početných hejnech. Často se neobyčejně rozmnoží a ujídá potravu kaprům. V České republice se vyskytuje zejména ve stojatých vodách na celém našem území, možná více na chovných rybnících než ve sportovních vodách. Navíc ji lze označit za teplomilnou. Oblasti největšího výskytu slunky se často kryjí s rybníkářskými oblastmi hlavně v teplejších částech státu – východní Čechy, Polabí, Třeboňsko apod. Je uváděna z ÚN Nechranice. Současný výskyt je třeba monitorovat, protože místy rychle mizí. Tam, kde se dosud slunka vyskytuje, obvykle tvoří početná hejna.

Slunka obecná dospívá ve druhém roce života a vytírá se až při teplotě vody kolem 18°C, což posunuje výtěr někdy až do června. Obvykle se však vytírá v květnu na předem očištěnou spodní stranu listů vodních rostlin nebo na potopené větve, pokud možno nehluboko pod hladinou. Počet jiker je udáván v rozmezí 100 – 2 300 kusů. Samec je ochraňuje až do rozplavání potěru – obvykle 5 až 12 dnů. Mladí jedinci se už po roce rozmnožují. Slunka obecná se živí převážně drobnými živočichy a řasami.

Slunka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Belica, Chorvatsky: Belka, Německy: Moderlieschen, Slovensky: Ovsienka obyčajná

Foto: http://www.specieshunters.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.