Appaloosa

Equus ferus caballus

Původ: USA
Kohoutková výška: 140-155 cm
Hmotnost: 530 kg
Barvy: Skvrnité
Využití: Vytrvalostní a westernový kůň
velikost písma:  A A A
08.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5241 zobrazení     2 komentáře

Historie

Appaloosy jsou potomky španělských koní. Plemeno vzniklo díky chovu Indiánů kmene Nez-Percé. Jako vůbec první indiánský kmen zahájili cílený chov již v 16. století. V 18. století měli stáda prvotřídních koní. V 19. století toto plemeno téměř vyhynulo. Teprve ve 30-tých letech 20. století skupina chovatelů tyto koně zachránila.

Dnes je appaloosa velmi populární jezdecký a rekreační kůň. Za to však musí zaplatit křížením s jinými plemeny a postupnou ztrátou původních vlastností.

Povaha

Appaloosy jsou přátelští a poslušní. Jsou energičtí a silní. Také jsou učenliví a velmi obratní v obtížném terénu. Díky svému původu mají dobrý orientační smysl, umí si najít vodu a bránit se před přirozenými nepřáteli.

Konstituce

Hlava je malá s rovným profilem, oko má dobře viditelnou duhovku. Krk je dlouhý, svalnatý a vysoko nasazený, hrudník hluboký. Hřbet je krátký, záď kulatá a výrazně osvalená. Žíně jsou jemné a kratší. Končetiny jsou svalnaté, kopyta pevná.

Srst je většinou ryzá, strakatá. Rozlišujeme několik vzorů: snowflake, leopard, frost, marble, spotted blanket. Kůže je v okolí tlamy a očí skvrnitá.
V kohoutku mívají 140-155 cm.

Využití

Tito koně jsou využíváni především jako westernoví koně a pro práci s dobytkem, ve které vynikají pro svoji mrštnost a sílu. Používá se i v rekreačním ježdění díky svým pohodlným chodům. Je možné je vidět i při parkúru a drezúře. Jsou vhodní i jako vytrvalostní koně.

AppaloosaNázvy ve světě

Anglicky: Appaloosa

Foto: http://www.pardubice-racecourse.cz

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.01.2023, 15:05
je překrásný kdybychom měly toho koně někam dát tak bych ho měla.
01.03.2021, 14:54
toto,zviře,je,nejkrasnějši,k,chovu
ktere,se,využiva,k,chovu,na,českých
a,slovenských,zamcich,hodně,toho
chovu,využivaji,anglicke,hrady,a,zámky