Mondén

Původ: Francie
Plemenná skupina: Holubi tvaru
Hmotnost: 750-900 g
Kroužek: 11 mm
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4581 zobrazení     1 komentář

Plemeno je rozšířeno téměř v celém světě. Patří mezi nejtěžší plemena vůbec, jeho hmotnost se pohybuje mezi 750 až 900 g. Kdysi se mondén hojně choval především ve Francii. I když se dnes již nepoužívá k faremnímu chovu, měl pro něj velký význam. Mnoha faremním plemenům byl totiž předkem.

Mondén se vyznačuje velkým tělesným rámcem, širokou, hlubokou a poměrně krátkou hrudí, krátkýma nohama a vodorovným držením těla. Hlavu má v poměru k tělu malou.

Protože během vývoje mondéna dávali chovatelé vždy přednost především jeho tělesným tvarům, výčet jeho barevných a kresebných rázů je, ve srovnání s jinými plemeny, poměrně malý. Nejčastěji se vyskytují mondéni bílí, černí, červení a červeně plaví, žlutí, modří kapratí, modří černopruzí, modří bělouši, černí a červení straci.

Při posuzování mondénů na výstavách se přihlíží především k jejich tělesným tvarům a teprve potom k tvaru hlavy a barvě očí; oči mají být oranžové až červené u barevných holubů a u některých straků a vikvové u bílých holubů. Nejméně sledovaným znakem je barva a kresba opeření.

MondénNázvy ve světě

Anglicky: French Mondain, Německy: Mondain, Francouzsky: Mondain

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.06.2015, 23:33
Přesto, že zemí původu mondéna je Francie, tak náš vzorník nerespektuje standard, uvedený ve francouzském vzorníku. Jsou zásadní rozdíly, které, když nebudou odstraněny, nemáme šanci. Je zajímavé, že např. u Maďarů, Italů, Švýcarů a pod. to jde, výsledky a úroveň jejich chovů tomu odpovídají a u nás není stále zájem. Škoda.