Pestřenec červený

Pestřenec červený

Pelvicachromis pulcher

Výskyt: Střední Afrika
Délka těla: 10 cm
Vhodná teplota: 22-25 °C
Délka života: 5 let
Cena: 20-30 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7637 zobrazení     0 komentářů

Pestřenec červený je na pohled velmi pěknou rybou (především sameček). Ve volné přírodě obývá tento druh tropickou rovníkovou oblast střední Afriky, konkrétně obývá Kongo, Nigérii, Etiopii a Kamerun. V dospělosti dorůstají do 10 cm a dožívají se kolem pěti let. Voda v nádrži musí mít 22-25 °C o pH 5-8. V nádrži obývá spodní patro. Pro párek těchto ryb postačí malé akvárium o objemu 40-50 litrů. Pro společný chov s jinými druhy ale volíme nádrž minimálně o 100 litrech.

V současné době se tento druh vyskytuje v několika barevných varietách (také albino a superred). Zkušenější si všimnou, že někteří pestřenci mají na ocásku jednu, dvě, nebo tři tečky. Pokud pestřencům poskytneme akvárium s dostatkem úkrytů, budou velmi spokojeni. Chování mají teritoriální a ostatní ryby ze "svého" území aktivně vyhánějí.

Pestřenec červený je všežravec – přijímá živé a mražené krmivo (nitěnky, patentky), dále vločky i granule s podílem rostlinné složky.

Pestřenec červený se vytírá na strop jeskyně (kterou tvoří například kokosový ořech, květináč nebo poskládané kameny - místo pro výtěr musí mít jen jeden vchod). Samička vždy naklade část jiker, které sameček oplodní a tento postup se opakuje až do vyprázdnění samice. Voda musí být měkká až středně tvrdá, neutrální až lehce kyselá, jinak hrozí zaplísnění jiker. Samička se o jikry stará sama, samec hlídá třecí teritorium. Po vykulení se o potěr starají oba rodiče. Potěr se líhne za 3 dny. Po rozplavání potěru (3-5 dní) krmíme naupliemi artemií, po cca 10 dnech přidáváme jemné vločkové krimivo. Mladé ryby ponecháme u rodičů tak dlouho, dokud o ně projevují zájem a starají se o ně. Jakmile se dospělý pár začne připravovat na další tření a o potěr ztratí zájem, je nutné mladé ryby odlovit. Nedoporučuje se odlovit mladé dříve, neboť potom může sameček samičku ještě nepřipravenou k dalšímu tření ubít.

Pestřenec červenýNázvy ve světě

Anglicky: Common Krib, Chorvatsky: Nigerijski dugin grgeč, Německy: Purpurprachtbarsch
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.seriouslyfish.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.