Norský lundehund

Norský lundehund

Norský lundehund

Oficiální zkratka v ČR: NL
Výška v kohoutku: 32-38 cm
Hmotnost: 5-7 kg
Délka života: 12 let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 265
Využití: společník
velikost písma:  A A A
10.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5151 zobrazení     0 komentářů

Norský lundehund je speciálně šlechtěný pes na lov papuchalků a sběr jejich vajec na mořských útesech. Psi mají velmi pohyblivé lopatkové pásmo, což jim umožňuje zalézat do hnízdních chodeb ptáků a odebírat z nich vejce. Na končetinách má více prstů, a tím je zvětšena nášlapná plocha na tlapy. To psovi umožňuje bezpečné se pohybovat po skalách. Po zavedení ochrany papuchalků Norský lundehund téměř vyhynul. Dnes se toto plemeno nejčastěji využívá jako doprovodný pes.

Norský lundehund je pozorný, energický a živý pes, velmi samostatný a nezávislý. Není to ale typický lovecký pes. Je ostražitý a k cizím lidem se chová zdrženlivě; k cizím psům je přímo snášenlivý.

Tento malý pes je příjemným a nenáročným průvodcem, kterého lze dobře vychovávat, i když se nevzdává své samostatnosti a nezávislosti a nikdy se úplně nepodřídí. Miluje dostatečný pohyb a také zaměstnání, při kterém se z něj stává velmi příjemný rodinný doprovodný pes. Je vhodný do rodiny sportovně založených lidí. Norský lundehund je robustní pes, který se s oblibou zdržuje ve volné přírodě a je schopen se přizpůsobit životnímu stylu svého pana. Jeho krátká srst vyžaduje od chovatele tohoto plemene pouze minimální péči.

Norský lundehundNázvy ve světě

Anglicky: Norwegian Lundehund, Norsky: Norsk Lundehund

Foto: http://www.puppy-dogs.estranky.sk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.