Zmije řetízková je velká, nápadně tlustá zmije, dorůstající délky až 160 cm. Obývá Indii a Pákistán až po Kašmír, jižní Čínu a indonéské ostrovy. Vyskytuje se i na Cejlonu, Tchajwanu a dalších ostrovech.
Zmije řetízková je velice proměnlivá, zpravidla má základní zbarvení žlutavé nebo okrové a na hřbetě a na bocích má nápadný vzor z červenohnědých skvrn ve tvaru řetízku. Často jsou tyto skvrny lemovány širokým černým a úzkým bílým proužkem. Na hlavě má šípovitou kresbu, zdůrazněnou bílými proužky. Tato zmije má velmi nápadné nozdry a objemné plíce, takže vyluzuje hlasité syčení, které připomíná vzduch unikající z nahuštěného míče nebo pneumatiky. Díky tomuto hlasitému syčení je uštknutí zmijí řetízkovou poměrně vzácné.
Zmije řetízková obývá suché oblasti s řídkými keři, ale nevyhýbá se ani obdělaným půdám, kde se skrývá v živých plotech, kupách kamení nebo v norách savců. Do hor vystupuje až do výše 2000 m nad mořem. Čilá je za soumraku a v noci, ve dne pouze tehdy, když se vyhřívá na slunci. Samice rodí 20-60 mláďat, která opouštějí vaječné obaly buď v těle matky, anebo krátce po vykladení. V zajetí se někdy mláďata nedovedou sama z vaječných obalů osvobodit a musí pomoci chovatel. Jed zmije řetízkové je velmi účinný, podobný jako jed gjurzy. Jedu však bývá více, a proto je úmrtnost na uštknutí tímto hadem až 15 procent. Jed se užívá k výrobě léků.
Komentáře ke zvířeti