Zmije řetízková

Zmije řetízková

Daboia russelli

Výskyt: Indie a Pákistán až po Kašmír, jižní Čínu
Velikost: Až 160 cm
Počet mláďat: 20-60 ks
Krmivo: Hmyz, ptáci, savci
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4095 zobrazení     0 komentářů

Zmije řetízková je velká, ná­padně tlustá zmije, dorůstající délky až 160 cm. Obývá Indii a Pákistán až po Kašmír, jižní Čínu a indonéské ostrovy. Vyskytuje se i na Cejlonu, Tchajwanu a dal­ších ostrovech.

Zmije řetízková je velice proměnlivá, zpravidla má zá­kladní zbarvení žlutavé nebo okrové a na hřbetě a na bocích má nápadný vzor z červenohnědých skvrn ve tvaru řetízku. Často jsou tyto skvrny lemovány širokým černým a úzkým bílým proužkem. Na hlavě má šípovitou kresbu, zdůrazněnou bílými proužky. Tato zmije má velmi nápadné nozdry a objemné plíce, takže vyluzuje hlasité syčení, které připomíná vzduch unikající z na­huštěného míče nebo pneumatiky. Díky tomuto hlasi­tému syčení je uštknutí zmijí řetízkovou poměrně vzác­né.

Zmije řetízková obývá suché oblasti s řídkými keři, ale nevyhýbá se ani obdělaným půdám, kde se skrývá v živých plo­tech, kupách kamení nebo v norách savců. Do hor vy­stupuje až do výše 2000 m nad mořem. Čilá je za sou­mraku a v noci, ve dne pouze tehdy, když se vyhřívá na slunci. Samice rodí 20-60 mláďat, která opouštějí vaječné obaly buď v těle matky, anebo krátce po vy­kladení. V zajetí se někdy mláďata nedovedou sama z vaječných obalů osvobodit a musí pomoci chovatel. Jed zmije řetízkové je velmi účinný, podobný jako jed gjurzy. Jedu však bývá více, a proto je úmrtnost na uštknutí tímto hadem až 15 procent. Jed se užívá k vý­robě léků.

Zmije řetízkováNázvy ve světě

Anglicky: Russell's Viper

Foto: www.markoshea.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.