Zmije obecná se v naší republice vyskytuje místně. Kromě České republiky zmije obývá téměř celou Evropu a velkou část Asie. Nejčastěji se s ní setkáte ve smíšených lesích, na rašeliništích a loukách, v horách až do výše 2 700 metrů nad moře. Dorůstá délky kolem 80 centimetrů. Její zbarvení je velmi variabilní, od světle popelavé až do červenavé nebo i černé. Typická je klikatá čára na hřbetě, která je vždy tmavší, však u zcela černých jedinců zaniká.
Zmije obecná je převážně tvor noční, jen ve vysokých polohách loví i za dne. Její kořistí se stávají drobní hlodavci, nejčastěji hraboši a myši. Je proto velmi užitečná. Zmijí jed je velmi účinný, ale člověka zmije nikdy sama nenapadne a kousne jen v sebeobraně, pokud na ni někdo šlápne. Když ji překvapíte, není třeba se jí bát, může totiž vyrazit tlamkou do vzdálenosti nejvýše kolem 30 cm.
Koncem srpna nebo začátkem září klade samice přímo živá mláďata nebo vejce, z kterých se ihned mláďata vyklubou. Mláďat bývá 6 až 20 a jsou 10 až 18 centimetrů dlouhá. V říjnu, jakmile teplota klesne pod 8 °C, zmije vyhledávají zimní úkryty v děrách, jeskyňkách apod., obvykle několik desítek jedinců pohromadě. Na jaře, nejčastěji v dubnu, se zmije probouzejí a rozlézají se pak po širokém okolí. Zjara při zásnubách mezi sebou samci často svádějí souboje, navzájem do sebe strkají a přetlačují se, ale nikdy si neublíží.
Zmije obecná patří mezi zvláště chráněné, kriticky ohrožené druhy živočichů žijících v ČR.
Komentáře ke zvířeti