Guan modrolící

Chamaepetes goudotii

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 75 cm
Potrava: Plody, ovoce
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2602 zobrazení     1 komentář

Guan modrolící, kterému se někdy také říká srpokřidlý, patři do řádu hrabavých (Galliformes), čeledi hokovitých (Cracidae) Obývá subtropické a mírné pásmo horských lesů And v Kolumbu, Ekvá­doru a Peru. Jeho domovem jsou zde zalesněné sva­hy v nadmořské výšce od 1 800 m do 3 000 m. Dosa­huje délky kolem 75 cm včetně ocasu. Zoologové rozlišují 5 poddruhů, které se od sebe mírně liší zbarvením a velikostí.

V mimo hnízdní době se guan modrolící zdržuje v menších skupi­nách čítajících kolem 10-20 jedinců. Ptáci přeletují v hustých korunách stromů a hledají tu potravu. Otr­hávají bobule a divoké ovoce a živí se také listy a vý­honky. Častěji než jiné druhy hokovitých se však od­važují na zem, kde sbírají spadané plody. Tady jsou však velmi opatrní a při sebemenším podezření, že hrozí nebezpečí, vyletují okamžitě na stromy, kde se mistrně skrývají mezi větvemi. Za letu působí značný rámus prudkým máváním křídel. Létají dost špatně a těžkopádně, většinou proto přeletují jen na krátké vzdálenosti. Pokud už musejí překonat nějakou větší vzdálenost, např. údolí nebo říčku, větší část úseku obvykle po krátkém prudkém rozletu přeplachtí.

O hnízdění je zatím známo jen málo. Hnízdo si ptá­ci staví jako jiné druhy hokovitých v korunách stromů nebo vysokých keřů z drobných větviček a vystýlají je zelenými listy a trávou.

Guan modrolícíNázvy ve světě

Anglicky: Sickle-winged Guan, Francouzsky: Pénélope de Goudot, Německy: Sichelguan, Polsky: Grdacz plomienny, Slovensky: Morkovec maskový
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.snipview.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

04.05.2021, 13:28
guan,modrolici,patři,k,nejvýznamnějšim,ptakum
který,umi,napodobit,pava,zkratka,ma,podobny,hlas
jako,páv