Vyza velká

Huso huso

Výskyt: Černé, Azovské, Kaspické a Jaderské moře
Délka těla: Až 400 cm
Hmotnost: 120 kg
Potrava: Ryby
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     23228 zobrazení     0 komentářů

Vyza velká je největším zástupcem dnešních jeseterů. Na první pohled ji poznáme podle kratšího, jakoby sraženého rypce a rozměrných úst. Dorůstá délky přes čtyři metry a může vážit až tunu.

V roce 1922 byla v ústí Volhy u Astrachaně ulovena vyza těžká 1 230 kg a v roce 1827 se prý vyskytl dokonce kus vážící 1 500 kg. Domovem vyzy je Černé, Azovské, Kaspické a Jaderské moře. Dožívá se až sta let. Ve středověku to byl jeden z nejhojnějších rybích druhů táhnoucích povodím Dunaje. U nás byl poslední jedi­nec uloven v r. 1925 u Štúrova. Po dokončení přehra­dy v Železných vratech na hranici Rumunska a Jugo­slávie se tah vyz velkých do horního toku Dunaje zastavil. Dnes jsou všude velké kusy vzácné. Tunová jikrnačka poskytla až sto kilo ceněných jiker. Průměrná hmot­nost dnes lovených vyz je kolem 120 kg. Jiker je jen několik kg.

Vyza velká je na hřbetě tmavohnědá, na břiše bílá, mezi řadou bočních a břišních kostěných štítků je ostré barevné rozhráni. Je první jeseterovitou ry­bou táhnoucí do řek. Ve Volze se tře v první půli května, v Dunaji v dubnu. Výtěr probíhá v proudu, v hlubokých tůních na písčitém a štěrkovitém dně. V Dunaji byly dvě tažné formy, jarní a podzimní.

Vyzy dospívají v 11 až 16 letech, mladí jedincí asi do 25 cm délky se živí korýši a hmyzem, větší jsou draví, loví hlaváčovité, sleďovité a kaprovité ryby. Velké vyzy pohltí i mláďata kaspických tuleňů. Vyza se kříží s ji­nými jesetery, určit křížence je velmi obtížné. V po­vodí Amuru žije příbuzná kaluga (Huso dauricus), vý­lučné sladkovodní, dorůstající 4 m délky a hmotnosti 500 kg. Pro svou vzácnost byla zařazena do mezinárodní červené knihy.                           

Foto: www.jezirka-zahrada.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.