Labuť velká

Labuť velká

Cygnus olor

Výskyt: Střední a jižnější části Eurasie
Délka: 150 cm
Hmotnost: 13 kg
Počet vajec: 5-7 ks
Inkubační doba: 35 dnů
Průměr kroužku: 25 mm
Potrava: Vodní rostlinstvo
velikost písma:  A A A
24.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     47024 zobrazení     5 komentářů

Znaky

Jeden z největších létajících ptáků, dlouhý asi 150 cm o rozpětí kolem 240 cm a hmotnosti až 13 kg. Od ostatních labutí ji poznáme podle černého hrbolu na kořeni zobáku, který je u samce vyvinut více než u samice. Vlastní zobák je oranžově červený s černým předním okrajem. Za letu vyluzují labutí křídla daleko slyšitelné rytmické svištění.

Prostředí

Labuť velká musela být kdysi v bažinaté a na vody bohaté střední Evropě všudypřítomná. Protože však byla lovci a sběrači vajec vyhubena, byla snad člověkem zatlačena a přežila asi jen v neschůdných močálech severovýchodní Evropy. V posledních staletích člověk opět vysazoval labutě do parkových rybníků, ty zde zdivočely a dnes jsou zase ozdobou našich rybníků a jezer. Labutě hnízdí na stojatých vodách a pomalých tocích s bohatou nabídkou potravy, vodního rostlinstva i krmení předkládaného lidmi. Jsou to původně tažní ptáci, schopní v zimě táhnout do vzdálenosti přes 1000 km, v mírných polohách Evropy mohou přezimovat. Labutě velké zůstávají v zimě často na ledu prostých úsecích řek či jezer ve velkoměstech, kde se vždy najdou lidé, kteří je nakrmí.

Rozmnožování

Labutě žijí v monogamii. Jejich tok se každoročně odbývá v zimních měsících. Pak plavou oba partneři těsné vedle sebe a ve stejném taktu bez hlesu pohybují krky a otáčejí stejně hlavu, klaní se a namáčejí zobáky do vody, často přes krk druhého partnera. Výzvou k páření je, když samice natáhne krk rovně nad hladinou, samec vystoupí na její hřbet, zatlačí ji díky své váze pod vodu a drží se pevně zobákem za krk partnerky. Během páření vydává samička hlasité skřípavé zvuky. Poté zase plavou oba ladně vedle sebe s prohnutými krky a svěšenými zobáky.

Párek labutí je věrný svému hnízdišti. Labuťák odhání zhruba od času jarního tání ze svého revíru ostatní labutě. Nejmírnějším způsobem vyhrožování je mávání křídly, silnější vyhrožující labuťák plave s krkem daleko dozadu položeným trhavě a hlučně na protivníka. Nakonec se rivalové popadají za krky a pokoušejí se za tlukotu křídel druhého odstrčit nebo zatlačit pod vodu. Přitom lítá spousta peří a může dojít i k vážným zraněním.

Hnízdo staví jen samice tak, že před sebou trhá kusy rostlin a klade je pod sebe. Mnohonásobným opakováním těchto jednoduchých pohybů nakonec vzniká veliká hromada rostlinných částí. Se sezením samice začíná, když 1 je snůška asi zpola ukončena. Většinou klade 5 až 7 vajec dlouhých asi 115 mm. Hnízdění' se odbývá v květnu a v červnu a trvá zhruba 35 dnů. Samec je na stráži v blízkosti hnízda. Polokrotké labutě napadají při hnízdění i člověka, vztyčují se přitom co nejvýše a hrozivě přitom bijí křídly. Když zjistí, že nepřítel neutíká, vzdávají se a stahují se zpět. Mláďata vodí oba rodiče. Mláďata divokých labutí mají šedé prachové opeření, naproti tomu potomstvo chovných ras je bílé nebo částečně bílé, částečně šedé. I v opeření mladého ptáka jsou labutě šedé. Teprve během příštího pelichání zbělají a současně pohlavně dospívají.

Potrava

Vodní rostlinstvo. Labuť velká je odtrhává díky dlouhému krku z hloubky, kde jí nemohou konkurovat kachny, zato však lysky.

Labuť velkáNázvy ve světě

Anglicky: Mute Swan, Německy: Höckerschwan, Dánsky: Knopsvane, Španělsky: Cisne Vulgar, Finsky: Kyhmyjoutsen, Francouzsky: Cygne tuberculé, Islandsky: Hnúðsvanur, Italsky: Cigno reale, Japonsky: Kobuhakuchou, Japonsky 2: コブハクチョウ, Holandsky: Knobbelzwaan, Norsky: Knoppsvane, Polsky: łabędź niemy, Portugalsky: Cisne-vulgar, Rusky: Лебедь-шипун, Slovensky: Labuť veľká, Švédsky: Knölsvan, Čínsky: 疣鼻天鹅

Foto: http://fr.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.11.2022, 19:18
Chci abych jste pros napsali ještě něco o tě potravě nic se jinak nenaučilm
07.04.2021, 23:18
Prosím Vás, kolika let se dožívají labutě ve volné přírodě a kolika v zajetí?
24.03.2019, 10:13
Ako vysoko lieta?
24.05.2018, 21:44
Co se děje kdyš se nevilíhne jedno vejce ale ostatní se viklubala. U nás se to děje jednou za rok
18.09.2015, 13:19
Do jaké výšky může labuť za letu dostoupat?