Mořan obecný
Diplodus vulgaris
Mořan obecný
Diplodus vulgaris
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Středozemní moře
- Délka těla: 40 cm
- Potrava: Převážně červi a drobní korýši
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Perciformes - ostnoploutví
- Čeleď: Sparidae - mořanovití
- Rod: Diplodus - mořan
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Oválné, ze stran zploštělé tělo jen s mírně vyklenutým profilem hlavy. Ktenoidní šupiny jsou i na hlavě. Na žaberním víčku není žádný trn, okraj přední skřelové kosti je hladký. Velmi drobná ústa, obě čelisti jsou stejně dlouhé.
Ozubení: V každé čelisti je 8 lžičkovitých, dopředu namířených zubů, za nimi 2 řady zubů určených k drcení potravy. Radličná a patrová kost nejsou ozubené. Dlouhá nerozdělená hřbetní ploutev s 11 až 12 tvrdými a 14-15 měkkými ploutevními paprsky. V ploutvi řitní jsou 3 tvrdé a 14 měkkých paprsků, v prsních ploutvích 1 tvrdý a 5 paprsků měkkých.
Zbarvení: Hřbet většinou zlatohnědý nebo šedý, břišní strana je stříbřitá, na bocích je 15-16 slabých zlatolesklých podélných proužků. Dvě nápadné černé skvrny, jedna mezi okem a hřbetní ploutví, další na kořeni ocasu.
Délka: Nejvýše 40 cm.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od Senegalu (zřídka), Maroka, Madeiry a Azor až po Biskajský záliv. Středozemní moře. Především nad skalnatým, místy písčitým dnem porostlým řasami v hloubce 2-20 m. Řidčeji i v lagunách.
Způsob života: Velmi hojný druh. Tře se v říjnu. Jikry a larvy se vznášejí v planktonu. Když jsou larvy dlouhé 1-2 cm, mění se v malé rybky, jež pak připlouvají do vod při pobřeží. Teprve při délce přes 4 cm získávají charakteristickou kresbu ryb dospělých.
Potrava: Převážně červi a drobní korýši.
Příbuzní: D. cervinus se 4-5 širokými tmavohnědými příčnými pruhy, které se většinou na břišní straně rozdvojují, D. sargus se 7-8 úzkými tmavými příčnými pruhy, tmavě lemovanou ploutví ocasní, šedými břišními ploutvemi a jednou velkou černou skvrnou na ocasním násadci. D. annularis s velkou černou skvrnou na ocasním násadci, se žlutými břišními ploutvemi a černou skvrnou při základně prsních ploutví.
Mohlo by vás také zajímat
Plochoještěr obecný, Chameleon obecný, Kachna pomořanská, Satyr obecný, Husa pomořanská, Bažant obecný, Rejsek obecný, Rorýs obecný, Drvopleň obecný, Tesařík obecný